Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Francuska agencja kosmiczna dokonuje przeglądu priorytetów działania

  • Fot. CNES / cnes.fr
    Fot. CNES / cnes.fr

Prezes francuskiego ośrodka badań kosmicznych CNES, Jean-Yves Le Gall podał do publicznej wiadomości zaktualizowane cele i kierunki działania organizacji na najbliższe lata. W tle pojawiły się sprawy związane z konkurencyjnością europejskiego sektora lotów kosmicznych oraz niedawną sprzedażą udziałów CNES w spółce Arianespace.

W trakcie swojego wystąpienia w dniu 8 lipca br. prezes francuskiego ośrodka badań kosmicznych CNES, Jean-Yves Le Gall podał do publicznej wiadomości zaktualizowane cele i kierunki działania organizacji na najbliższe lata. Wśród wskazanych obszarów zaangażowania znalazły się m. in. projekty współpracy międzynarodowej w dziedzinie satelitarnych pomiarów oceanograficznych oraz udział CNES w dalszym utrzymywaniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Poruszono również tematykę konkurencyjności europejskiej branży lotów kosmicznych w kontekście zdolności do nawiązania rywalizacji z firmami wdrażającymi technologie rakietowe wielokrotnego użytku. Na dalszym planie pojawiły się też odniesienia do niedawnej sprzedaży udziałów CNES w spółce Arianespace.

Prezes CNES, Jean-Yves Le Gall. Fot. CNES / cnes.fr

Wśród najważniejszych priorytetów bieżącej działalności CNES wskazano współpracę z USA, Kanadą i Wielką Brytanią w zakresie realizacji programu satelitarnej obserwacji i pomiarów akwenów morskich (Surface Water and Ocean Topography, SWOT). Inicjatywa ma być przedłużeniem wcześniejszych amerykańsko-francuskich projektów z zakresu satelitarnych pomiarów oceanograficznych, skupiając się tym razem na obszarze wewnątrzkontynentalnym. Planowane jest przeznaczenie na ten cel kwoty 200 mln EUR (ok. 222 mln USD) z budżetu agencji.

W kwestii utrzymania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) francuska agencja wstępnie potwierdziła swoją gotowość do udzielenia wsparcia aż do 2024 roku. Swoją ostateczną decyzję przedstawiciele CNES uzależnili jednak od deklaracji strony niemieckiej. Prezes Le Gall podkreślił, że zależy mu na jednolitym stanowisku w tej sprawie, skorelowanym ze zdaniem niemieckich partnerów. Ustalenie ostatecznej decyzji spodziewane jest na grudzień 2016 roku, podczas spotkania przedstawicieli państw członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Start rakiety Ariane. Fot. CNES / cnes.fr

Przy okazji omawiania największych francuskich inwestycji w technologie kosmiczne zwrócono szerszą uwagę na projekt nowej rakiety Ariane, której szósta generacja ma zostać oddana do użytku w 2020 roku. CNES jest zleceniodawcą budowy infrastruktury obsługującej rakiety Ariane 6 na terenie centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej – jak do tej pory, agencja przeznaczyła na ten cel 200 mln EUR (z puli 600 mln EUR przyznanych przez ESA na rozbudowę kosmodromu). Jak podkreślono, CNES jest w dalszym ciągu przekonany o konkurencyjności projektu Arianespace, nawet w relacji do dynamicznie rozwijającego się rynku rakiet wielokrotnego użytku, których zastosowanie w perspektywie 2020 roku może znacząco wzrosnąć i stać się bardziej opłacalne. Do tej pory podstawowym atutem wprowadzenia Ariane 6 do użytku miała być możliwość obniżenia kosztów startów nawet o połowę (względem Ariane 5).

W tle powyższych rozważań przewijał się temat odsprzedaży przez CNES pakietu 35 procent udziałów w spółce Arianespace (za cenę 150 mln EUR) na rzecz konsorcjum Airbus Safran Launchers. Transakcja została wstrzymana przez instytucje unijne do momentu wyjaśnienia wątpliwości związanych z podejrzeniami o możliwość zakłócenia równowagi konkurencyjnej na rynku wewnętrznym. Szef francuskiej agencji krytycznie odniósł się w tym miejscu do przewlekłości trwającej procedury kontrolnej, prowadzonej obecnie przez Komisję Europejską. Zadeklarował jednocześnie, że nie spodziewa się, by transakcja została ostatecznie unieważniona – po uzyskaniu zgody Komisji jej finalizacja ma zostać dokonana w ciągu kilku dalszych tygodni.

Szerzej: Rozwój Ariane 6 zaszkodzi rakietom Vega? ESA uspokaja

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!