Reklama

Polska

Główna siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej w Warszawie? "Tylko po zmianie ustawy"

  • Fot. Polska Agencja Kosmiczna POLSA
    Fot. Polska Agencja Kosmiczna POLSA

W związku z doniesieniami medialnymi o możliwej zmianie lokalizacji głównej siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej z Gdańska na Warszawę wystosowaliśmy zapytanie w tej sprawie do agencji. Zgodnie z informacją udzieloną przez rzecznika ewentualne przenosiny centrali agencji musiałyby zostać poprzedzone zmianą ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej z dn. 26 września 2014 r. 

W związku z doniesieniami medialnymi o możliwej zmianie lokalizacji głównej siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej z Gdańska na Warszawę wystosowaliśmy zapytanie w tej sprawie do agencji. Zgodnie z informacją udzieloną przez rzecznika ewentualne przenosiny centrali agencji musiałyby zostać poprzedzone zmianą ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej.

Kwestia siedziby Agencji jest uregulowana ustawą o Polskiej Agencji Kosmicznej z dn. 26 września 2014 r. Zgodnie z Art. 1.1 tej ustawy siedziba PAK jest zlokalizowana w Gdańsku. Tym samym zmiana siedziby wymagałaby zmiany ustawy o PAK.

Urszula Szwed-Strych, rzecznik Polskiej Agencji Kosmicznej

"Chęć przeniesienia centrali POLSY uważam za krytyczny błąd dla Pomorza. Wszyscy powinniśmy optować, by pozostała ona w Gdańsku" - mówiła w Radiu Gdańsk o ewentualnych planach zmiany siedziby głównej Polskiej Agencji Kosmicznej Aleksandra Jankowska, prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Taka postawa wynika przede wszystkim z dynamicznego rozwoju firm z sektora kosmicznego w Trójmieście czego dowodem jest chociażby uruchomienie w mieście akceleratora sektora kosmicznego Space3.ac lub plany ściągnięcia na Pomorze Business Incubation Centre ESA. Również Miasto Gdańsk zapowiada wsparcie finansowe firm z branży kosmicznej, a w Trójmieście zostanie uruchomiony specjalny kierunek studiów poświęcony technologiom kosmicznym i satelitarnym pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej. 

List w sprawie pozostawienia głównej siedziby PAK w Gdańsku wystosował do premier Beaty Szydło prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, w którym napisał on m.in.:

Z doniesień środowiska dziennikarskiego wynika, że głównym powodem przeniesienia Polskiej Agencji Kosmicznej do Warszawy nie są względy finansowe. Agencja z centralą w Warszawie miałaby ubiegać się o niższe dofinansowanie europejskie, niż gdyby centrala została w Gdańsku. Obawiam się, że prawdziwą przyczyną przeniesienia siedziby Agencji do stolicy jest centralizacja - moim zdaniem źle rozumiana centralizacja. Taka decyzja byłaby wysoce nieroztropna.

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska

Z drugiej strony zdaniem niektórych przedstawicieli sektora kosmicznego, do których opinii dotarł Space24 ulokowanie siedziby głównej Polskiej Agencji Kosmicznej w Gdańsku utrudnia komunikację z jej przedstawicielami biorąc pod uwagę, że ministerstwa i siedziby wielu dużych firm z branży kosmicznej znajdują się w Warszawie. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!