Reklama

Nawigacja

Hertz Systems z nowymi kontraktami na wojskowe odbiorniki GPS

  • Wojskowy platformowy odbiornik nawigacji satelitarnej HGPST T, fot. Hertz Systems

Firma Hertz Systems podpisała dwa kontrakty na dostawę wojskowych odbiorników GPS HGPST-T na wyposażenie Rosomaka WRT (Wóz Rozpoznania Technicznego) i zestawu przeciwlotniczego Poprad. Dostawy zostaną zrealizowane w 2016 roku. Odbiornik GPS z Zielonej Góry przechodzi także próby na pokładzie niszczyciela min ORP Kormoran II. 

Dwa nowe kontrakty na polskie wojskowe odbiorniki GPS

Firma Hertz Systems podpisała dwa kontrakty na dostawę wojskowych odbiorników GPS HGPST-T na wyposażenie KTO Rosomak w wersji specjalistycznej „Kołowy Transporter Opancerzony – Wóz Rozpoznania Technicznego” oraz zestawu przeciwlotniczego Poprad. Dostawy będą zrealizowane w całości w 2016 roku. Kontrahenci to producent zestawu Poprad spółka PIT-RADWAR S.A., która należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. oraz przedsiębiorstwo Rosomak SA zajmujące się produkcją transporterów opancerzonych Rosomak w różnych wersjach na potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz klientów eksportowych. W sumie na mocy nowych kontraktów do odbiorców trafi 46 nowych odbiorników z opcją na kolejnych kilkadziesiąt egzemplarzy.

Czytaj też: Zestaw przeciwlotniczy Poprad i jego miejsce w Tarczy Polski

HGPST-EFTS na ORP Kormoran II

Kormoran
Fot. Andrzej Nitka/Defence24.pl

Odbiornik Hertz Systems typu HGPST-EFTS znalazł się także na niszczycielu min ORP Kormoran II, który obecnie przechodzi próby portowe i morskie. Jednostka będzie wykrywać i zwalczać miny morskie na wodach polskiej strefy ekonomicznej oraz w ramach działań NATO także na innych akwenach. Firma Hertz Systems dostarczyła na potrzeby wyposażenia jednostki zestaw o zwiększonej odporności na zakłócanie złożony z: wojskowego odbiornika GPS HGPSTT-EFTS do podawania pozycji, wzbogaconego o funkcję wzorca czasu i częstotliwości, anteny CRPA oraz terminala taktycznego HTT-10. 

HGPST T to rodzina wojskowych odbiorników sygnału GPS produkowana w Zielonej Górze. Sprzęt wyposażony jest w moduł kryptograficzny SAASM, który daje pełny dostęp do wojskowej częstotliwości GPS i utrzymanie dokładnego wskazania czasu i pozycji w przypadku występowania zakłóceń (ang. jamming) lub podłożenia fałszywego sygnału (ang. spoofing). Na mocy umów z MON oraz producentami platform, w latach 2007-2015 do Sił Zbrojnych RP trafiło ok. 600 wojskowych odbiorników HGPST T z modułem kryptograficznym SAASM.

Czytaj więcej: Polskie odbiorniki nawigacji satelitarnej w Siłach Zbrojnych

 

Reklama

Komentarze

    Reklama