SATELITY
ICEYE naświetli rządom państw morską "strefę cienia"
W katalogu sprzedażowym firmy ICEYE (o fińsko-polskim rodowodzie) znalazł się komercyjny, zintegrowany system wykrywania jednostek pływających realizujących potajemne i nieautoryzowane rejsy po akwenach morskich. Oferta skierowana jest do rządów państw, które chcą sprawniej przeciwdziałać nielegalnym działaniom na morzu, obejmującym m.in. piractwo, przemyt towarów czy handel ludźmi.
Proponowane przez ICEYE nowe komercyjne rozwiązanie o nazwie Dark Vessel Detection oparte jest na połączonym potencjale analizy danych obrazowych z własnej konstelacji radarowych satelitów obserwacji Ziemi oraz pozyskiwanych z zewnątrz sygnałów identyfikacyjnych AIS (Automatic Identification System). Zintegrowany system ma charakteryzować się globalnym zasięgiem i ułatwiać wykrywanie jednostek pływających, które poruszają się po morzach i oceanach z wyłączonymi lokalizatorami AIS. Ich załogi próbują w ten sposób niejednokrotnie ukrywać swoje przestępcze działania, których potencjalny zakres rozciąga się od nielegalnych połowów ryb, przez przemyt towarów, aż po handel ludźmi.
Stworzona w ten sposób baza danych ma być oferowana użytkownikom rządowym z różnych państw w jednolitym, znormalizowanym formacie - na potrzeby działania organów bezpieczeństwa morskiego na całym świecie. Klienci ICEYE mają dostęp zarówno do informacji o ustalonej lokalizacji, jak i do radarowych zdjęć satelitarnych wszystkich wykrywalnych statków - nawet jeśli nie mają włączonych transponderów AIS. Wraz z rosnącym potencjałem i ilością satelitów SAR konstelacji ICEYE (instrumentów obrazowania Ziemi korzystających z technologii radaru o syntetycznej aperturze) odstępy czasu dostarczania nowych danych wciąż się skracają.
Nasza mapa drogowa w celu osiągnięcia możliwości dostarczania danych w czasie rzeczywistym o nieujawnionych rejsach statków w skali globalnej jest bardzo skrócona. Wraz z wprowadzeniem naszego obecnego znormalizowanego formatu danych, przydatne informacje są już dostępne.
System ma być źródłem przydatnych informacji dla rządów monitorujących ich wyłączne strefy ekonomiczne - w dzień i w nocy, a nawet przy całkowitym zachmurzeniu. „Wykrywanie nieujawnionych rejsów oferowane przez ICEYE skierowane jest do rządów na całym świecie w celu poprawy bezpieczeństwa morskiego ich regionów” - zapewnia Steve Young, wiceprezes ds. rozwoju biznesowego i sprzedaży w ICEYE. „Użytkownicy danych mogą wzmocnić swój potencjał egzekwowania prawa w odniesieniu do nielegalnego transportu towarów, [...] nielegalnych połowów oraz handlu narkotykami i ludźmi” - wymienia.
Statki zaangażowane w nielegalną działalność mogą wyłączyć transpondery AIS, aby uniknąć wykrycia przez władze. Znacząco utrudnia to należycie szybkie reagowanie na przypadki wystąpienia niebezpiecznych procederów, a także zwiększa zagrożenie kolizyjne na morzach.
Sposób ich wykrywania w ramach systemu ICEYE Dark Vessel Detection przedstawiono w formie wizualizacji na stronie internetowej firmy.