Reklama

KOSMONAUTYKA

ISS: śluza kosmiczna od NanoRacks

Ilustracja: NanoRacks
Ilustracja: NanoRacks

CEO NanoRacks Jeffrey Manber ogłosił, że jego firma przeszła pozytywnie kolejny etap konkursu, dzięki czemu otrzyma dodatkowe dofinansowanie od venture capital Space Angels. Przypływ środków ma zostać wykorzystany na najnowszy projekt NanoRacks – Commercial Airlock Module.

W maju 2016 roku NanoRacks podpisała z NASA umowę na dostarczenie i zainstalowanie na ISS śluzy ich własnego projektu. Jest to zarazem pierwsza tego typu prywatna konstrukcja, która znajdzie się na stacji kosmicznej. W lutym tego roku NanoRacks ogłosiła, że partnerować jej będzie Boeing, który wykona oraz zintegruje część mechanizmu zwanego Passive Common Berthing Mechanism (PCBM).

Dofinansowanie od Space Angels miało zapewnić utrzymanie tempa pracy nad Commercial Airlock Module i dotrzymanie zaplanowanego oryginalnie harmonogramu. Chad Anderson, CEO Space Angels, największej spółki venture capital inwestującej wyłącznie w branżę aerospace, w uzasadnieniu powiedział, że firma „NanoRacks jest niekwestionowanym liderem w dostarczaniu usług na ISS w zakresie sprzętu i podzespołów. Wysłała na Stację już kilkaset ładunków swojej produkcji”.

NanoRacks jest również członkiem konsorcjum Ixion, którego celem jest zbudowanie pierwszej na świecie prywatnej stacji kosmicznej. Ponadto firma bierze udział w II fazie projektu NextSTEP organizowanego przez NASA obok takich korporacji jak ULA czy SSL, a do tego podpisała niedawno kontrakt z Blue Origin na integrację rakiety New Shepard.

Czytaj też: Przyszły los ISS wciąż nieznany. Państwa członkowskie: “skupmy się na bieżących operacjach”

Maksymilian Augustyn

Komentarze