Reklama

Strona główna

Izraelskie rakiety, współpraca polsko-ukraińska, broń hipersoniczna... TOP 10 najpopularniejszych tekstów 2016 roku [RANKING]

Trzeci stopień izraelskiej rakiety nośnej Shavit. Fot. Ladislav Faigl via Wikipedia
Trzeci stopień izraelskiej rakiety nośnej Shavit. Fot. Ladislav Faigl via Wikipedia

Izraelskie technologie rakietowe, współpraca polsko-ukraińska w programach kosmicznych i broń hipersoniczna - te zagadnienia były najpopularniejsze wśród czytelników Space24.pl od momentu uruchomienia serwisu w dniu 11 lutego br. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym rankingiem. 

1. Izraelskie technologie rakietowe. Utajona dominacja?

Najpopularniejszym tekstem na Space24.pl w 2016 roku była analiza poświęcona w większości utajnionemu i w związku z tym słabo poznanemu izraelskiemu programowi rakietowemu. "Spośród dziewięciu państw zaliczanych współcześnie do światowego „klubu atomowego” Izrael dysponuje jednym z najsłabiej poznanych narodowych arsenałów pocisków balistycznych i zasobów rakiet nośnych dla satelitów. Choć trudno o precyzyjne dane dotyczące tamtejszego programu zbrojeń nuklearnych, nie brakuje jednak przesłanek wskazujących na wysoki poziom rozwoju izraelskich środków przenoszenia. Świadczy o tym zarówno specyfika lokalnego programu kosmicznego, jak i aktualne postępy w doskonaleniu wojskowych technologii rakietowych – wliczając w to próby z nowymi pociskami dalekiego zasięgu, Jerycho-3" - pisał w październiku Marcin Kamassa. 

Trzeci stopień izraelskiej rakiety nośnej Shavit. Fot. Ladislav Faigl via Wikipedia

2. Haubica wystrzeli polsko-ukraińską rakietę sondującą

Dużym zainteresowaniem naszych czytelników cieszyła się potencjalna współpraca pomiędzy Polską, a Ukrainą w dziedzinie technologii kosmicznych. Największe emocje wzbudził przy tym projekt rakiety sondującej odpalanej przez haubicę, który zaprezentował w czerwcu ówczesny prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Marek Banaszkiewicz. "Zgodnie z założeniami polsko-ukraińska rakieta sondująca po wystrzeleniu z haubicy i osiągnięciu pułapu 12 km włączałaby na ok. 20 sekund silnik rakietowy, który pozwoliłby wynieść ładunek na pułap 60 do 75 km. Projekt jest więc bardzo wymagający od strony technologicznej ponieważ w momencie wystrzału ładunek w rakiecie byłby narażony na przeciążenia rzędu 10 tys. g. Z drugiej jednak strony pozwala to na opracowanie nowych bardzo wytrzymałych systemów, które w przyszłości mogłyby znaleźć zastosowanie także przy innych projektach" - informował po rozmowie z prezesem PAK Andrzej Hładij.

Krab
Armatohaubica Krab, fot. J. Reszczyński

3. Dalej, szybciej i z większą precyzją rażenia. Broń hipersoniczna - (nie)odległa przyszłość?

Wysokie miejsce w rankingu zajął jeden z najbardziej zaawansowanych, a przy tym rozwijanych w ścisłej tajemnicy współczesnych systemów uzbrojenia strategicznego czyli broń hipersoniczna. "Jedną z najważniejszych cech supermocarstwa jest zdolność do projekcji siły, wykonania uderzenia, któremu potencjalny przeciwnik nie zdoła zapobiec. W latach powojennych zdolność tą realizowano za pośrednictwem pocisków balistycznych przenoszących broń jądrową. W obliczu powstających coraz skuteczniejszych systemów obronnych, chroniących przed uderzeniem pocisków rakietowych, zwłaszcza w przypadku ataku dokonanego niewielką liczbą rakiet, państwa dysponujące odpowiednim potencjałem technologicznym prowadzą coraz bardziej intensywne prace nad bronią nowego rodzaju - hipersoniczną" - napisał w swojej czerwcowej analizie Marek Dąbrowski. 

DF-ZF Wu-14
Ilustracja: Daniel Toschläger/Wikipedia, CC0

4. Raport: USA zagrożone przez broń hipersoniczną. "Zaniedbania"

Także kolejne, czwarte miejsce zajął artykuł poświęcony broni hipersonicznej. Tym razem opisujący raport waszyngtońskiego think-thanku dotyczący zaniedbań Stanów Zjednoczonych w tej materii. "System obrony powietrznej Stanów Zjednoczonych może nie być skuteczny przeciwko pociskom hipersonicznym - podaje The Washington Free Beacon. Ponadto, władze USA przykładają niewystarczającą wagę do budowy broni tej klasy" - mogliśmy przeczytać w materiale opracowanym przez Marka Dąbrowskiego. 

X-51
System X-51 przeznaczony do demonstracji broni hipersonicznej. Fot. Chad Bellay/USAF.

5. Broń ostateczna NATO. Zapaść, czy modernizacja?

Dużym zainteresowaniem cieszyły się materiały na temat międzykontynentalnych pocisków balistycznych. Obok broni izraelskiej wysokie, piąte miejsce zajęła analiza o strategicznej broni balistycznej Paktu Północnoatlantyckiego. "Modernizacja rakiet balistycznych będących na wyposażeniu krajów NATO, przede wszystkim USA, jest bardzo pożądana. W tej kwestii podstawowe znaczenie będzie mieć program następcy rakiet Minuteman III, który prawdopodobnie pozwoli na stworzenie pocisku zdolnego do przełamywania nowoczesnych systemów obrony przeciwrakietowych, a przy tym sam będzie trudny do zniszczenia dzięki rozmieszczenia przynajmniej części rakiet na wyrzutniach mobilnych. Sam pocisk to jednak nie wszystko, konieczne jest opracowanie także nowej generacji głowicy jądrowej, być może w formie pojazdu hipersonicznego, która w przyszłości będzie mogła także znaleźć zastosowania w rakietach bazowania morskiego. W celu redukcji kosztów programu GBSD postulowane jest przy tym połączenie wysiłków US Air Force i US Navy przy wspólnych pracach nad głowicami, systemami sterowania, napędowymi czy odpalania" - podsumowywał w sierpniu plany budowy nowych pocisków balistycznych przez USA Andrzej Hładij

Minuteman III
Test rakiety balistycznej Minuteman III w 2013 roku. Fot. Airman 1st Class Yvonne Morales/US Air Force

6. Rosja: debiut rakiety balistycznej Sarmat

Także rosyjska broń balistyczna nie uszła uwadze czytelników Space24. U naszych wschodnich sąsiadów największą rewelacją w tym obszarze w 2016 roku było ujawnienie w październiku planów ciężkiej rakiety nowej generacji RS-28 Sarmat "Są jednak całkiem wiarygodne informacje dotyczące celów, jakie Rosjanie chcą realizować z wykorzystaniem nowych rakiet. Chodzi przede wszystkim o stosowanie pocisków międzykontynentalnych w lokalnych konfliktach, bez wykonywania typowego „uderzenia strategicznego”. Ma na to pozwolić między innymi hiperszybki, bojowy pojazd szybujący JU-71, który ma być również przenoszony przez pocisk „Sarmat”. Jest on opracowywany w ramach tajnego projektu 4202 i wiele wiadomo o jego możliwościach. To właśnie jego celność oraz energia kinetyczna ma dać możliwość niszczenia wskazanych obiektów bez konieczności wykorzystywania ładunków jądrowych" - pisał o tej nowej rosyjskiej broni Maksymilian Dura. 

SS-18 Satan R-36
Rakieta balistyczna R-36M (kod NATO: SS-18 Satan) w Muzeum Strategicznych Wojsk Rakietowych w Pierwomajsku na Ukrainie, Fot. Andrzej Hładij/Space24.pl

7. Rosyjski statek kosmiczny zniszczony. Wiózł zaopatrzenie dla ISS

Na siódmym miejscu znalazła się wiadomość o awarii rosyjskiego statku kosmicznego Progress MS-04, który spłonął w atmosferze 1 grudnia. Był to obok wybuchu rakiety SpaceX Falcon 9 we wrześniu br. jeden z najbardziej kosztownych incydentów w branży kosmicznej w 2016 roku. "Według wstępnych doniesień przyczyną niepowodzenia misji mogła być awaria silników RD-0110 wytwarzanych przez Voronezh Mechanical Plant, które napędzają trzeci stopień rakiety Sojuz-U. Na pokładzie statku Progress MS-04 znajdowało się 2450 kg zaopatrzenia dla ISS w tym 710 kg paliwa i 420 kg wody pitnej" - relacjonował przebieg nieudanej misji kosmicznej Andrzej Hładij.

Progress
Statek kosmiczny Progress-MS, Fot. NASA/Jeff Williams, Wikipedia

8. Odwołanie generała Lecha Majewskiego ze stanowiska wiceprezesa ds. obronnych POLSA

Rok 2016 był okresem zmian personalnych w Polskiej Agencji Kosmicznej. Najwięcej odsłon miała jednak nie informacja o odwołaniu prezesa agencji prof. Marka Banaszkiewicza, a decyzja o zmianie na stanowisku Wiceprezesa ds. Obronnych. "Decyzją Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło generał Lech Majewski został z dniem 7 kwietnia 2016 r. odwołany ze stanowiska wiceprezesa ds. obronnych Polskiej Agencji Kosmicznej. Prezes Rady Ministrów powierzyła obowiązki wiceprezesa ds. obronnych POLSA pułkownikowi Piotrowi Suszyńskiemu" - można było przeczytać w informacji prasowej Polskiej Agencja Kosmicznej.

generał broni pilot Lech Majewski
generał broni pilot Wojska Polskiego w stanie spoczynku Lech Majewski, Fot. Sgt Araceli Alarcon, US Air Force/Wikipedia
 

9. Kontrowersyjny EmDrive. Silnik urojony czy technologiczny przełom?

Jedną z największych technologicznych sensacji 2016 roku było ujawnienie wyników przeprowadzonych przez laboratorium NASA testów silnika EmDrive, potwierdzających działanie tego rozwiązania. Jest to bezemisyjny napęd elektromagnetyczny, generujący ciąg w oparciu o kierunkowe wzmocnienie mikrofal w komorze rezonansowej. Co niezwykłe do tej pory nie znaleziono jednak jednoznacznie potwierdzonej zasady fizycznej, która wyjaśniałaby jego działanie w domniemanej sprzeczności z prawami dynamiki Newtona. "Wraz z opublikowaniem wyników eksperymentu NASA Eagleworks Lab z modelem silnika EmDrive odżyła polemika na temat tego potencjalnie rewolucyjnego rozwiązania.  Rozbieżności między otrzymanymi doświadczalnie wnioskami a obowiązującą teorią naukową i prawami fizyki sprowokowały wiele skrajnych opinii na temat testu. Rozdźwięk między optymistycznymi zapowiedziami przełomu w podróżach kosmicznych a otwartą negacją rezultatów badań skłania do pogłębionej refleksji nad uniwersalnymi postulatami i dylematami naukowego poznania" - zastanawiał się w swojej analizie Marcin Kamassa. 

EmDrive
Fot. Satellite Propulsion Research / emdrive.com

10. Instytut Lotnictwa proponuje budowę polsko-ukraińskiej rakiety nośnej

Ranking zamyka drugi w zestawieniu tekst poświęcony potencjalnym obszarom współpracy z ukraińskim przemysłem kosmicznym w dziedzinie technologii rakietowych. "Ze strony polskiej Instytut Lotnictwa od wielu lat poszukuje dróg realizacji takiego projektu w oparciu o opracowane w Centrum Technologii Kosmicznych technologię wysokoenergetycznych, ekologicznych napędów rakietowych, bazujących na wysokostężonym nadtlenku wodoru (98,5%). W tym roku planowany jest pierwszy test opartej na tej technologii rakiety sondującej ILR-33 Bursztyn, która ma podczas testu osiągnąć pułap 100 km, czyli podobny jak opracowane w latach 60. XX wieku, także w Instytucie Lotnictwa rakiety meteorologiczne Meteor. W przyszłości technologie, które zostaną sprawdzone w Bursztynie, będą mogły znaleźć zastosowanie do budowy trójstopniowej rakiety satelitarnej" - pisał w lutym Andrzej Hładij.  

ILR-33 Bursztyn
Model rakiety sondującej ILR-33 "Bursztyn"prezentowany na targach MSPO 2016, fot. Andrzej Hładij/Space24.pl

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama