Reklama

Polska

Instytut Lotnictwa proponuje budowę polsko-ukraińskiej rakiety nośnej

Ciężarówka służąca do transportu rakiet balistycznych z zakładów Jużmasz do stanowisk startowych. Muzeum Strategicznych Wojsk Rakietowych w Pierwomajsku. Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl
Ciężarówka służąca do transportu rakiet balistycznych z zakładów Jużmasz do stanowisk startowych. Muzeum Strategicznych Wojsk Rakietowych w Pierwomajsku. Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

Podczas wizyty na Ukrainie delegacji Polskiej Agencji Kosmicznej  wystosowano propozycje wspólnej budowy polsko-ukraińskiej rakiety nośnej do wynoszenia na orbitę małych satelitów - informuje Instytut Lotnictwa. Podczas rozmów, w których ze strony ukraińskiej brali udział przedstawicieli Narodowej Agencji Kosmicznej Ukrainy, zakładów Jużmasz i Biura Konstrukcyjnego Jużnoje, omówiono możliwe warianty budowy takiej rakiety. 

Podczas zeszłotygodniowej wizyty na Ukrainie delegacji Polskiej Agencji Kosmicznej wystosowano propozycję wspólnej budowy polsko-ukraińskiej rakiety nośnej do wynoszenia na orbitę małych satelitów - informuje na swojej stronie internetowej Instytut Lotnictwa. W skład polskiej delegacji wchodzili z ramienia Instytut Lotnictwa prof. Piotr Wolański i Dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych dr inż. Leszek Loroch.

Chodziłoby najprawdopodobniej o proponowany przez Instytut Lotnictwa projekt rakiety do wynoszenia na orbitę heliosynchroniczną (SSO) sprzętu o masie w przedziale od 100 do 250 kg. Obecnie w Europie obecnie brakuje tego typu systemu, a małe satelity najczęściej wynoszone są w kosmos jako dodatkowy ładunek podczas startów dużych rakiet nośnych z innymi ładunkami. Jest to jednak rozwiązanie drogie, a przy tym często wymusza długi czas oczekiwania na miejsce w rakiecie. Rozwiązaniem może być właśnie rakieta nośna dedykowana do wynoszenia małych satelitów, która dodatkowo zapewniłaby Polsce niezależność w dziedzinie wynoszenia satelitów na orbitę.

Ze strony polskiej Instytut Lotnictwa od wielu lat poszukuje dróg realizacji takiego projektu w oparciu o opracowane w Centrum Technologii Kosmicznych technologię wysokoenergetycznych, ekologicznych napędów rakietowych, bazujących na wysokostężonym nadtlenku wodoru (98,5%). W tym roku planowany jest pierwszy test opartej na tej technologii rakiety sondującej ILR-33 Bursztyn, która ma podczas testu osiągnąć pułap 100 km, czyli podobny jak opracowane w latach 60. XX wieku, także w Instytucie Lotnictwa rakiety meteorologiczne Meteor. W przyszłości technologie, które zostaną sprawdzone w Bursztynie, będą mogły znaleźć zastosowanie do budowy trójstopniowej rakiety satelitarnej. 

Zakłady ukraińskie mają doświadczenie związane z budową rakiet. W czasach ZSRR w ukraińskim mieście Dniepropietrowsk produkowano rakiety balistyczne m.in. typu R-36M (NATO: SS-18 Satan) i RT-23 (Kod NATO: SS-24 Scalpel), a po upadku Związku Radzieckiego były tam wytwarzane m.in. rakiety nośne z rodziny Zenit, a także Cyklon i Dniepr - powstałe z przebudowanych pocisków balistycznych typu R-36M2, oraz silniki dla europejskich rakiet Vega.

Czytaj więcej: Postawić na niszowe technologie kosmiczne

 

 

 

 

Reklama
Reklama

Komentarze