Kłopoty z zasilaniem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Odłożony lot zaopatrzeniowy

2 maja 2019, 06:57
16994664079_389658680e_o
Fot. NASA

Odnotowane 29 kwietnia br. problemy z dopływem zasilania do dwóch z ośmiu obwodów elektrycznych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wymusiły odłożenie przewidywanej na 1 maja dostawy zaopatrzenia w ramach misji CRS-17. Powodem jest niedobór napięcia w układzie mechanicznego ramienia dokującego, Canadarm2. Ze względu na czas potrzebny do naprawy usterki, obsługiwany przez SpaceX lot kapsuły towarowej Dragon dojdzie do skutku z co najmniej dwudniowym opóźnieniem.

Napotkany 29 kwietnia br. problem z działaniem instalacji elektrycznej na ISS spowodowała najprawdopodobniej awaria jednego z rozdzielników napięcia (Main Bus Switching Unit, MBSU), dostarczającego zasilanie do dwóch z ośmiu istniejących obwodów elektrycznych stacji. Choć jego utrata nie stanowi zagrożenia dla załogi przebywającej na orbicie okołoziemskiej, to jednak uniemożliwia skuteczne dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną niezbędnego zaopatrzenia. Wszystko za sprawą niedoboru zasilania wykluczającego uruchomienie manipulatora dokującego Canadarm2 (SSRMS).

Niefortunnie, awaria zbiegła się w czasie z przewidywaną pierwotnie na 1 maja br. misją zaopatrzeniową CRS-17, dokonywaną z użyciem statku towarowego Dragon i rakiety Falcon 9. W porozumieniu z NASA obsługująca start firma SpaceX zapowiedziała odłożenie odpalenia o co najmniej 2 dni, licząc na możliwość wystrzelenia sprzętu już w dniu 3 maja. Ostateczny termin pozostaje jednak uzależniony od momentu wyeliminowania usterki na pokładzie ISS.

Jak dotąd nie ujawniono, czy zaistniały problem będzie wymagał całkowitej wymiany wadliwego modułu. W przypadku stwierdzenia takiej konieczności załoga stacji nie będzie jednak zmuszona do odbycia przymusowego spaceru kosmicznego. Wykonanie niezbędnej naprawy będzie mogło nastąpić z użyciem zrobotyzowanego systemu chwytnego manipulatora Dextre. Poprzednią podobną usterkę (zaistniałą w maju 2017 roku) udało się całkowicie usunąć w ciągu kilku dni od jej wystąpienia.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
Davien
wtorek, 7 maja 2019, 13:44

Pastuszku juz ci mówiłem ze bez leków twoje zidiocenie spowodowane przez rusofilie tylko postepuje ale jak widac...

biedny mały pastuszek John z przyczepy w Montanie
poniedziałek, 6 maja 2019, 23:48

Davien "tu baza tu baza" z tym "płakaniem" to uważaj tak jak Ci pisałem wcześniej bo sowieckie trolle mogą przekupić Chrisa (a wiesz jak było z "płakaniem i moczeniem" pod namiotami 3 lata temu) a wtedy zrobi się chryja. Staraj się raczej omijać ten wątek tj. "wody, płakania, moczenia,...popuszczania itp.). Sorry, że ja zwracam Ci na to uwagę jako w sumie "biedny żuczek" (bo mnie nigdy - choć bardzo się starałem - tak jak Tobie nie udało się w jedną noc doliczyć do nieskończoności nawet raz a co dopiero dwa razy jak Ty to zrobiłeś) ale Pan Stanley tez się tym niepokoi. Tak między nami: powiedział, że jakby Ciebie "sowieci skompromitowali" to on "żadnego równie aktywnego trolla w zastępstwie nie ma i od razu go nie wykreuje" a to już uderzyłoby bezpośrednio w prestiż naszego wspaniałego USA a do tego dopuścić nie możemy. Tak, że pilnuj się jak tylko możesz (zamiast tego "płakania i moczenia") pisać to co piszesz na D24 tj. te idiotyzmy, że F-35 to "gwiazda śmierci" i że lata niewidzialna nad całym światem w tym nad Kremlem a Putin nawet o tym nie wie, że amerykańskie okręty zatopią sowieckiego Posejdona jak tylko zostanie odpalony, że nasze wspaniałe USA ma już gotowy napęd na "opary benzyny" itd. itd. I na tym się skoncentruj to to "płakanie i moczenie" to "śliska sprawa". Z naszym cowboyskim pozdrowieniem: uhahahauhaha. America first.

Davien
poniedziałek, 6 maja 2019, 21:40

No i koniec marzeń rusofilków. Dragon własnie zacumował do ISS.

Davien
poniedziałek, 6 maja 2019, 17:36

Leonsio, naprawa to cąłe trzy dni wiec dawno tak się nie zbłażniłeś:) A co do von Brauna to USA nie lata juz na rakietach jego pomysłu od 50 lat w przeciwieństwie do Rosji która bez Grottrupa nie miałaby R-7 bo bam Korolow nie dał rady , a bez R-7 nie byłoby jej moderki czyli Sojuza:)

Davien
poniedziałek, 6 maja 2019, 17:34

Oj funku, jak na razie to nie odwołano lotu w tym roku, testy bedą w czerwcu no ale musisz sobie popłakać:))

Tweets Space24