Technologie wojskowe
Kolejny wojskowy satelita komunikacyjny już na orbicie
Sukcesem zakończyło się opóźnione wyniesienie satelity komunikacyjnego systemu Wideband Global SATCOM, WGS-9. Głównym operatorem konstelacji jest amerykański Departament Obrony. W ramach serii umów międzyrządowych i na określonych w nich zasadach, udostępni on system partnerom międzynarodowym, którzy współfinansowali budowę urządzenia.
Start pierwotnie zaplanowano na 8 marca, jednak został on przełożony z uwagi na wykryty podczas standardowej inspekcji technicznej problem z napędem pierwszego stopnia rakiety. Kolejne opóźnienia wynikły z napiętego harmonogramu startów w Eastern Range na Florydzie.
Ostatecznie satelitę wyniosła w niedzielę 19 marca o godzinie 1:18 rano polskiego czasu rakieta Delta IV w konfiguracji Medium+ (5,4), której operatorem jest koncern United Launch Alliance. W tej samej konfiguracji wyniesiono pozostałe urządzenia WGS. Start odbył się z SLC-37 w Cape Canaveral Air Force Station, z wojskowego kosmodromu nadzorowanego przez USAF.
Wszystko odbyło się zgodnie z planem, wyłączając kilkudniowy poślizg. Satelita trafi najpierw na orbitę transferową, a docelowo na niepodaną do wiadomości publicznej pozycję na orbicie geosynchronicznej.
To już trzeci start rakiet ULA w bieżącym roku i aż 118. zakończony sukcesem od założenia firmy w grudniu 2006 r. Głównymi klientami tego przedsięwzięcia joint venture Boeinga i Lockheed Martin są agendy rządowe Stanów Zjednoczonych, przede wszystkim Departament Obrony i NASA. Następny zaplanowany start odbędzie się w najbliższy piątek; rakieta Atlas V wyniesie na zlecenie Orbital ATK i NASA pojazd OA-7 Cygnus.
Nie wiadomo w tej chwili, kiedy dokładnie zostanie wyniesiony ostatni satelita z serii WSG o numerze 10. Prawdopodobnie nastąpi to w przyszłym roku i najpewniej w dokładnie tej samej konfiguracji rakietowej, co dotychczasowe urządzenia konstelacji.
Czytaj też: Opóźniony start satelity amerykańskiego Departamentu Obrony WGS-9
Katarzyna Stróż