SATELITY
"Konfigurowalny" satelita Airbusa wzmocni telekomunikację w rejonie Australii
Firma Optus, drugi co do wielkości operator satelitów telekomunikacyjnych w Australii, zawarła z koncernem Airbus kontrakt na dostawę nowego składnika swojej konstelacji. Europejski wykonawca dostarczy produkt należący do nowej linii konfigurowalnych satelitów OneSat, których specyficznym atutem ma być szeroka zmienność parametrów działania i ustawień transmisyjnych w toku pracy na orbicie. Satelity tego typu mają dysponować możliwością dostosowania „w locie” swojego zasięgu, przepustowości i częstotliwość sygnału, aby wypełniać różnorodne scenariusze w ramach jednej misji.
Podpisane porozumienie jest pierwszym przypadkiem nawiązania współpracy między Airbusem a australijskim przedsiębiorstwem Optus. Umowa udzielona spółce Airbus Defence and Space obejmuje zaprojektowanie i wyprodukowanie satelity Optus-11, a także zaawansowanego oprogramowania do zarządzania jego wyposażeniem przez australijskiego operatora. Firma Optus ma zatem otrzymać gotowy system „pod klucz” z możliwością dodawania komponentów ładunku użytecznego, takich jak transpondery SBAS, służące do nadawania sygnału dla nawigacji satelitarnej.
Konstrukcja satelity telekomunikacyjnego ma charakteryzować się pełną elastycznością pod kątem konfiguracji funkcji. Satelita będzie oparty na nowej standardowej linii produktów Airbusa - OneSat. Jak wskazuje europejski koncern, to już czwarty taki system będący przedmiotem zawartego zamówienia.
Satelitę Optus 11 ma wyróżniać zdolność dostosowywania zasięgu, pojemności i częstotliwości pasma dzięki zdalnej rekonfiguracji i aktywnym antenom z możliwością elastycznego formowania wiązki. Celem tego jest uzyskiwanie zmiennej, adekwatnej do potrzeb mocy i przepustowości sygnału - w celu zwiększenia wydajności i trwałości floty Optus. Pozwoli to też firmie na dostosowywanie wyposażenia misji do wymogów użytkowników końcowych.
Optus 11 będzie dostarczać sygnał radiowo-telewizyjny oraz VHTS, w tym szerokopasmowy, w paśmie Ku na obszarze Australii i Nowej Zelandii, zapewniając przy tym dostęp do usług bezpośredniej transmisji dla indywidualnych odbiorców (Direct to Home broadcasting) w regionie Australii i Azji, a także zwiększając zasięg emisji w obszarze okalającym Antarktydę i rejon Pacyfiku. Ponadto zakładane jest wykorzystanie systemu do wspierania rozwoju rynków mobilnych poprzez eliminowanie luk w pokryciu sygnałem w ramach prowadzonego przez rząd Australii programu Mobile Black Spot.
„OneSat [...] zapewnia klientom elastyczność potrzebną do obsługi zróżnicowanych rynków" - zadeklarował Jean-Marc Nasr, szef działu systemów kosmicznych Airbusa, komentując podpisanie umowy. "Duża elastyczność OneSat, bardzo kompaktowa konstrukcja i szybka produkcja powinny sprawić, że satelita znajdzie się na orbicie w 2023 roku" - zapewnił.
Satelita formatu OneSat bazuje na doświadczeniu Airbusa zdobytym podczas projektowania i produkcji satelitów telekomunikacyjnych Eurostar, które w przeliczeniu wypracowały już sumarycznie ponad 800 lat aktywnej służby na orbicie. Nowe zamówienie może w niedalekiej przyszłości zaowocować kolejnym (w ramach przewidzianej opcji) zamówieniem ze strony Optusa na dodatkowy egzemplarz satelity OneSat.
Źródło: Airbus