Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

"Konstelacje ARP 2021". Sektorowe jasne punkty według Agencji Rozwoju Przemysłu

Fot. Agencja Rozwoju Przemysłu [arp.pl]
Fot. Agencja Rozwoju Przemysłu [arp.pl]

Eksperci Agencji Rozwoju Przemysłu wybrali laureatów kolejnej odsłony corocznego konkursu „Konstelacje ARP”, mającego na celu docenienie osób i instytucji, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwijania i promowania polskiego sektora technologii kosmicznych. Nagrody wręczono 25 maja br. podczas okolicznościowej gali transmitowanej przez Internet.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. od 3 lat organizuje konkurs „Konstelacje ARP”. Ideą konkursu jest wyróżnienie osób fizycznych/prawnych bądź instytucji, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwijania i promowania polskiego sektora technologii kosmicznych.

"Gwiazdy" tegorocznych Konstelacji ARP rozbłysnęły w czterech osobnych kategoriach: Kosmiczna Firma Roku (o najważniejszych osiągnięciach w branży kosmicznej - brano pod uwagę zarówno osiągnięcia naukowe, jak i biznesowe oraz ich wpływ na wizerunek sektora kosmicznego w Polsce i w Europie), Zagraniczny sukces (nagroda za osiągnięcia podmiotów polskiego sektora kosmicznego za granicą – aspekt naukowy i biznesowy), Nadzieja sektora kosmicznego (nagroda dla młodych, perspektywicznych pracowników branży kosmicznej w Polsce - do lat 30) oraz Nagroda Specjalna (wyróżnienie dla firmy, wydarzenia lub osoby, które wniosły szczególnie widoczny wkład w ogólnie pojęty rozwój sektora kosmicznego).

Nagrody wręczono odpowiednio:
- firmie KP Labs, jako Kosmicznej Firmie Roku (wśród nominowanych wskazano także Thorium Space, 6Roads, ŚCNTPL oraz Cilium Engineering),
- organizatorom zawodów European Rover Challenge (w kategorii Zagraniczny Sukces - pozostałymi nominowanymi byli przedstawiciele inicjatyw i podmiotów: Lunares, Uniwersytetu Gdańskiego, AGH (UNIVERSEH), SPECTALIGHT.IO, firmy Astronika),
- Justynie Pelc (znanej m.in. z działalności w wielokrotnie nagradzanym w Polsce i na świecie zespole Innspace), zwyciężczyni w kategorii Nadzieja sektora kosmicznego (obok laureatki, nominowanymi byli Monika Brandić-Lipińska oraz Adam Dąbrowski).

Nagrody Specjalne przyznano natomiast dwie - ich laureatami zostali Steve Jurczyk (występujący jeszcze do niedawna w roli pełniącego obowiązki szefa NASA, a wcześniej jednego z głównych zastępców byłego administratora agencji, Jima Bridenstine'a) oraz Artur B. Chmielewski (uznany ekspert i koordynator projektów kosmicznych od wielu lat pracujący w NASA Jet Propulsion Laboratory).

Wyboru laureatów konkursu „Konstelacje ARP 2021” dokonała Kapituła w składzie:

  • Prof. Robert Tomanek – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii - PRZEWODNICZĄCY
  • Jan Sarnowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów
  • Paweł Kolczyński – Wiceprezes ARP SA
  • prof. Grzegorz Wrochna – Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej
  • prof. Iwona Stanisławska – Dyrektor CBK PAN
  • prof. Katarzyna Malinowska –, Dyr. Centrum Studiów Kosmicznych ALK
  • prof. Jan Kindracki – Z-ca Dyr. ITC PW,  opiekun specjalizacji „kosmonautyka” na PW
  • Marzena Wydryszek – Wicedyrektor Biura Rozwoju Technologii

Okolicznościowe wystąpienie podczas Gali zaprezentował m.in prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, prof. Grzegorz Wrochna. "To ogromna wartość dodana konkursu - możemy poinformować społeczeństwo, że mamy w Polsce przemysł kosmiczny i to nie tylko marzenia, ale konkret o wymiarze gospodarczym" - zapewnił.

Reklama

Komentarze

    Reklama