Reklama

SATELITY

Kontrakt na nowego nanosatelitę ESA

Europejska Agencja Kosmiczna podpisała z duńską firmą GomSpace kontrakt na nowego nanosatelitę oznaczonego GomX-4B. Sprzęt, który ma trafić na orbitę w 2017 roku wraz z podobnym satelitą budowanym dla Ministerstwa Obrony Danii posłuży jako demonstrator technologii dla planowanej europejskiej konstelacji niewielkich satelitów. 

GomX-4B będzie największym z małych nanosatelitów Europejskiej Agencji Kosmicznej, dwukrotnie przewyższający rozmiarami umieszczonego na orbicie w 2015 roku GomX-3. Głównym celem tego projektu jest opracowanie demonstratora zminiaturyzowanych technologii, które posłużą w przyszłości do budowy europejskiej konstelacji małych satelitów. 

Wykonawcą sprzętu będzie duńska firma GomSpace, a satelita GomX-4B dla ESA trafi na orbitę w 2017 roku wspólnie z GomX-4A, który zostanie skonstruowany na mocy osobnego kontraktu dla Ministerstwa Obrony Danii. Oba satelity pozostaną jednak w kontakcie ze sobą za pomocą specjalnego systemu radiowego przetestowanego już na GomX-3. 

Do korygowania orbity GomX-4B zostanie wykorzystany zminiaturyzowany orbitalny system kontroli na zimny gaz opracowany przez szwedzką spółkę Nanospace. Na satelicie znajdzie się też antena systemu ADS-B spółki GomSpace śledząca trasy przelotów samolotów, eksperyment ESA do przetestowana odporności komponentów na promieniowanie jonizujące, urządzenie do obrazowania wielospektralnego opracowane przez Holendrów z Cosine Research i zminiaturyzowany instrument optyczny służący do ustalania pozycji gwiazd wyprodukowany przez Innovative Solutions In Space także z Holandii. Satelita ma przy tym ważyć nie więcej niż 7 kg. 

Czytaj też: ESA pracuje nad technologią łączenia nanosatelitów w kosmosie

 

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!