Reklama

Zagrożenia kosmiczne

Korea Północna: Test silnika rakietowego dużej mocy

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Korea Płn. przeprowadziła zakończony sukcesem test silnika rakietowego dużej mocy zdolnego do wynoszenia na orbitę satelitów - podała północnokoreańska agencja prasowa. Pjongjang chciałby umieścić na orbicie kolejnego satelitę obserwacji Ziemi, a w przyszłości wysłać sondę na Księżyc. Rozwijana technologia może jednak być wykorzystana także w międzykontynentalnych rakietach balistycznych. 

W planach władz Korei Płn. jest też umieszczenie na orbicie dzięki rozwijanym właśnie rakietom nośnym  innego rodzaju satelitów, a w 2026 roku wysłanie bezzałogowej sondy na Księżyc. Do tej pory próby umieszczenie instrumentów orbitalnych w kosmosie tylko dwukrotnie zakończyły się sukcesem: w 2012 i 2016 roku choć nie wiadomo czy wystrzelone satelity działają prawidłowo.

Północnokoreańskie rakiety nośne bazują na konstrukcji międzykontynentalnego pocisku balistycznego Taepodong-2, który w założeniu ma być uzbrojony w głowice jądrowe i zdolny do rażenia celów na Zachodnim Wybrzeżu USA. Z tego powodu koreańskie próby kosmiczne spotykają się z ostrą reakcją Waszyngtonu i jego sojuszników. 

Informacja o udanym teście silnika rakietowego nowego typu w dniu 19 września br.  zbiegła się ze słowami potępienia wobec Korei Płn. w związku z przeprowadzonym 9 września, piątym już testem głowicy jądrowej. Płyną one z Nowego Jorku, gdzie odbywa się debata generalna 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych poświęcona zrównoważonemu rozwojowi.

Władze Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej zadeklarowały po przeprowadzeniu próby, że kraj ten jest w stanie instalować głowice nuklearne na strategicznych pociskach balistycznych. Próba, która miała największą jak dotąd siłę wybuchu, wynoszącą 10 kiloton - wywołała poważne zaniepokojenie wśród sąsiadów Korei Płn., a także w Stanach Zjednoczonych, w Rosji i w Japonii.

Została ona potępiona przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, która zapowiedziała, że przygotuje nową rezolucję zaostrzającą sankcje wobec KRLD. Od pierwszej próby z bronią atomową z 2006 roku Korea Północna jest objęta sankcjami RB ONZ, ale nie powstrzymały one jej przed przeprowadzeniem kolejnych czterech prób i wystrzeliwaniem pocisków balistycznych.

W poniedziałek próby z pociskami balistycznymi po raz pierwszy tak stanowczo potępiły Chiny. Podczas spotkania premiera chińskiego rządu Li Keqianga z prezydentem USA Barackiem Obamą w kuluarach 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ oba państwa zadeklarowały pogłębienie współpracy nad wypracowaniem mechanizmów prawnych i środków nacisku, które zmusiłyby Koreę Płn. do pełnego respektowania wydanego przez Radę Bezpieczeństwa zakazu rozwijania programów nuklearnych i rakietowych.

Czytaj więcej: Korea Północna leci na Księżyc. „Osiągniemy cel w ciągu 10 lat”

PAP/AH

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!