Reklama

„Podstawy technologii projektów kosmicznych” to pierwsze z cyklu szkoleń planowanych przez firmę z Zielonej Góry pod ogólną nazwą „Akademia Hertz Systems”. Szkolenie, które odbyło się w dniach 16-17 maja 2016 r. poprowadził dr inż. Piotr Orleański, zastępca dyrektora Centrum Badań Kosmicznych PAN ds. rozwoju technologii. Jego zadaniem miało być m.in. przestawienie możliwości województwa lubuskiego w rozwoju technologii kosmicznych oraz udziału firm i uczelni z tego regionu w biznesie kosmicznym. 

Uczestnicy warsztatów zapoznali się z projektami aparatury satelitarnej oraz ze sposobem organizacji projektów i struktury konsorcjów zajmujących się badaniem kosmosu. Spora część szkolenia została poświęcona na dokładne omówienie problemów z budową i funkcjonowaniem satelitów. CBK PAN ma w tym spore doświadczenie, ponieważ to w tym instytucie były testowane wszystkie polskie satelity czyli studencki PW-Sat oraz pierwsze polskie satelity naukowe Brite-PL1 Lem i Brite-PL2 Heweliusz. 

Dr inż. Piotr Orleański przekonywał słuchaczy, że na ostateczną przydatność satelity wpływa wiele czynników. Są to nie tylko materiały, z których został zbudowany korpus satelity, ale także wszelkie interfejsy znajdujące się na jego pokładzie (mechaniczne, optyczne, termiczne) oraz aparatura pomiarowa. 

Jeden z paneli omawiał kwestie związane z wymaganiami środowiskowymi i testami, jakie muszą przejść wszystkie projekty związane z badaniem kosmosu. W jego trakcie poruszone zostały tematy m.in. wpływu nieważkości, próżni oraz radiacji na działanie satelity oraz rodzaje testów przeprowadzonych w laboratoriach przed wysłaniem gotowego urządzenia w kosmos. 

W ocenie dra inż. Piotra Orleańskiego rynek projektów związanych z wykorzystaniem kosmicznych technologii stale się powiększa i jest ogromną szansą dla polskiego, a zwłaszcza lubuskiego biznesu. Od naszego wejścia do Europejskiej Agencji Kosmicznej w roku 2012 liczba polskich firm, która inwestuje w biznes kosmiczny, powiększa się w postępie geometrycznym. 

Anna Mroczkowska, dyrektor Projektów Kosmicznych i Specjalnych Hertz Systems, która uczestniczyła w dwudniowym szkoleniu, uważa, że aktywność w obszarze kosmicznych technologii wymaga czasu oraz poświęcenia, ale jest to inwestycja, która się opłaca, gdyż przyniesie zyski zarówno finansowe, jak i w postaci technologii, które wpłyną na życie codzienne Polaków. 

Pomysł szkoleń narodził się w firmie Hertz Systems na jesieni 2015 roku. Celem było rozwijanie kompetencji w zakresie technologii i projektów kosmicznych poprzez kontakt z naukowcami posiadającymi praktyczne doświadczenie w tych dziedzinach. Zdaniem władz firmy Hertz Systems współpraca w układzie środowisko naukowe – biznes stanowi najkorzystniejszy model rozwoju kompetencji, także pod względem aspektu edukacyjnego. Postanowiono cykl szkoleń nazwać "Akademia Hertz Systems" i w jej ramach realizować warsztaty oraz prelekcje z zaproszonymi gośćmi zajmującymi się tematyką kosmiczną. Pierwotnie szkolenia te miały charakter zamkniętych i były skierowane przede wszystkim do kadry firmy. W październiku 2015 roku miało natomiast miejsce spotkanie prof. Zbigniewa Kłosa z Centrum Badań Kosmicznych PAN z przedstawicielami Hertz System w formule konwersatorium z ekspertem. 

Majowe szkolenie z dr inż. Piotrem Orleańskim miało już bardziej otwarty charakter. Ze względu na tematykę warsztatów, oprócz inżynierów i kierowników zespołów projektów kosmicznych firmy Hertz Systems, zostali zaproszeni także uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych w Zielonej Górze oraz studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego, ze szczególnym uwzględnieniem słuchaczy kierunku „Inżynieria kosmiczna”. Nowa, bardziej otwarta, formuła Akademii Hertz Systems będzie rozwijana i kontynuowana. 

Czytaj też: Inżynieria kosmiczna na uniwersytetach w Olsztynie i Zielonej Górze

Hertz Systems to firma w pełni z polskim kapitałem, która od 25 lat działa w dziedzinie bezpieczeństwa, a od ponad dekady rozwija i produkuje systemy monitorowania satelitarnego. Od roku 2012 Hertz Systems realizuje projekty dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. 

Czytaj też: Hertz Systems: polski wkład w program Galileo [Wywiad]

(PG)

Reklama
Reklama

Komentarze