Reklama

KOSMONAUTYKA

Lądowanie Falcon 9 na platformie morskiej [Wideo]

  • Fot. SpaceX via Facebook
    Fot. SpaceX via Facebook

Rakieta nośna Falcon 9 wyniosła na orbitę statek kosmiczny Dragon wiozący zaopatrzenie i nadmuchiwany moduł BEAM dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pierwszy stopień rakiety po raz pierwszy z sukcesem wylądował na specjalnej platformie morskiej i ma zostać wykorzystany w kolejnych misjach. 

Rakieta nośna Falcon 9 full thrust wyniosła na orbitę statek kosmiczny Dragon CRS-8 wiozący ponad 1,5 tony zaopatrzenia oraz nadmuchiwany moduł Bigelow Expandable Activity Module (BEAM) dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Start miał miejsce z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie i zakończył się pełnym sukcesem. Pierwszy stopień rakiety z sukcesem powrócił po 9 minutach od startu na specjalną platformę morską na Oceania Atlantyckim i ma zostać wykorzystany w kolejnych misjach. W chwili lądowania bezzałogowa barka "Of Course I Still Love You" znajdowała się w odległości ok. 300 km od wybrzeży Florydy. 

Lądowanie, które miało miejsce w dniu 8 kwietnia br. było pierwszym przypadkiem w pełni udanego powrotu pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 na platformę morską. Poprzednie próby zakończyły się niepowodzeniem. W styczniu br. rakieta wprawdzie wylądowała na barce ale w wyniku złamania się jednej z nóg podpierających konstrukcję podczas lądowania została całkowicie zniszczona. Nie udało się również odzyskać rakiety po marcowym starcie z satelitą telekomunikacyjnym SES-9

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!