Reklama

Technologie wojskowe

Lockheed Martin usprawni system obrony przed atakiem balistycznym

Firma Lockheed Martin zaproponowała znaczące ulepszenie naziemnego segmentu amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej SBIRS. Projekt dostał zielone światło od Sił Powietrznych USA. Po wdrożeniu rewolucyjnego programu Block 10 Stany Zjednoczone będą lepiej zabezpieczone przez atakiem z użyciem rakiet balistycznych wyposażonych w głowice jądrowe.

System wczesnego ostrzegania przed zagrożeniem balistycznym SBIRS (Space Based Infrared System) ma docelowo składać się z satelitów na orbicie geosynchronicznej oraz na orbitach mocno eliptycznych. Urządzenia te mają służyć obserwacji Ziemi w paśmie podczerwieni. W skład systemu wchodzą również naziemne stacje odbiorcze, infrastruktura komunikacyjna i oprogramowanie operacyjne. Całość tworzy jednolitą sieć wykrywania odpaleń wrogich rakiet, powiadamiania o zaistniałych zagrożeniach oraz wsparcia obrony przeciwrakietowej.

Zaproponowany przez Lockheed Martin program Block 10 zakłada znaczącą poprawę działąnia naziemnej części SBIRS. Po jego wprowadzeniu system obrony przeciwrakietowej będzie pozwalał na szybsze zbieranie danych z satelitów, poprawę wykrywalności oraz możliwości w zakresie śledzenia zagrożeń, oraz szansę na wcześniejsze dostrzegania nawet bardzo słabo widocznych w podczerwieni obiektów. Dzięki Block 10 ma się także poprawić kotrola i zarządzanie wchodzącymi w skłąd SBIRS czujnikami pozostającymi w dyspozycji amerykańskiego wywiadu oraz samo przetwarzanie danych.

Po wdrożeniu reformy Block 10 zarządzanie wszelkimi kluczowymi informacjami spływającymi z systemu SBIRS będzie się odbywać w jednej stacji naziemnej. To rozwiązanie ma zmniejszyć koszty obsługi systemu, a także ułatwić zwiadowcom US Air Force identyfikację zagrożeń i powiadamianie o nich właściwych dowódców wojskowych rozmieszczonych w różnych rejonach ziemskiego globu.

Czytaj też: USA: wzmocnienie systemu ostrzegania przed atakiem balistycznym

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!