Reklama

Strona główna

Fot. spaceresources.public.lu

Luksemburg i ZEA będą współpracować w zakresie eksploracji kosmosu

Oba kraje podpisały porozumienie o współpracy w dziedzinie wykorzystania przestrzeni kosmicznej do pokojowych celów. Bilateralna kooperacja będzie przede wszystkim skoncentrowana na wykorzystaniu zasobów jakie znajdują się poza stanowiącą umowną granicę kosmosu Linią Kármána.

Do zawarcia pomiędzy dwoma państwami umowy na rzecz kosmicznej współpracy doszło w pierwszej połowie października 2017 r. w Abu Dhabi. Wielkie Księstwo Luksemburga reprezentował wicepremier i minister ekonomii Étienne Schneider, zaś w imieniu rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich wystąpił sekretarz stanu ds. szkolnictwa wyższego i prezes krajowej agencji kosmicznej, dr Ahmad Belhoul Al Falasi.

Układ został zawarty na pięć lat. Jego zapisy mówią m. in. o wymianie informacji i wiedzy pomiędzy stronami w zakresie technologii kosmicznej i nauki, budowy kapitału ludzkiego, polityki kosmicznej czy prawa kosmicznego. ZEA i Luksemburg będą się też starały konsultować i zajmować wspólne stanowisko co do spraw związanych z wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej, podczas dyskusji na forach różnych międzynarodowych gremiów.

Wielkie Księstwo Luksemburga, jako pierwsze państwo w Europie, stara się stworzyć ramy organizacyjne i prawne, pozwalające zabezpieczyć interesy przedsiębiorców z tego kraju, którym uda się rozpocząć pozyskiwanie surowców z kosmosu - na przykład z planetoid.

Czytaj też: Ambitne plany kosmiczne ZEA: analog marsjańskiego miasta i misja na Czerwoną Planetę do 2020 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama