Reklama

Komunikacja

Megakonstelacja satelitów SpaceX groźna dla kosmicznej infrastruktury

Ilustracja: ESA
Ilustracja: ESA

Federalna Komisja Łączności (FCC) w Stanach Zjednoczonych pod koniec września wyraziła zaniepokojenie, że ambitne plany SpaceX zakładające umieszczenie ponad 4 000 satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej mogą zagrozić obecnej infrastrukturze znajdującej się w przestrzeni kosmicznej.

Stosunkiem głosów 5 do 0 członkowie Federalnej Komisji Łączności zdecydowali się zwrócić do Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) w celu ustalenia, jaki jest najlepszy możliwy sposób koordynowania skomplikowanego systemu satelitów, jaki na orbicie ziemskiej planuje umieścić SpaceX oraz jak w tym przypadku powinno być alokowane i dzielone spektrum.

Wielu komentatorów, w tym Tim Farrar, będący uznanym konsultantem na rynku systemów satelitarnych, jest zdania, ze decyzja FCC nie jest korzystna dla firmy Elona Muska. Może ona bowiem skutkować koniecznością ograniczenia liczby satelitów, które SpaceX planuje umieścić na orbicie okołoziemskiej, lub przeznaczonych dla nich częstotliwości. Rzecznik prasowy SpaceX Eva Behrend odmówiła komentarza w sprawie wyników głosowania Federalnej Komisji Łączności.

FCC w komentarzu do wyników głosowania stwierdziło, że obecnie pracuje ona nad stworzeniem odpowiednich regulacji, które sprostałyby wymaganiom prawnym oraz infrastrukturalnym, które niosą za sobą plany umieszczenia na orbicie ziemskiej konstelacji satelitarnych składających się z setek oraz tysięcy urządzeń.

Należy pamiętać, że alokacja spektrum w ramach ITU odbywa się według reguły kto pierwszy, ten lepszy (ang. first come, first served). Z tej też przyczyny operatorzy, do których przypisane zostało odpowiednie spektrum mają pierwszeństwo w wykonywaniu swoich uprawnień w stosunku do podmiotów, które swoje prawa do odpowiedniej części spektrum nabyły lub nabędą później.

Kamil Dobrowolski

Reklama
Reklama

Komentarze