Reklama

Technologie wojskowe

Misja OTV-5. Falcon 9 wyniósł na orbitę wahadłowiec X-37B

Fot. www.spacex.com
Fot. www.spacex.com

Rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę tajny wahadłowiec rządu amerykańskiego X-37B. Cel misji  wahadłowca nie jest znany, start rakiety do misji OTV-5 miał miejsce 7 września w godzinach popołudniowych.

Firma SpaceX, należąca do Elona Muska, z powodzeniem zrealizowała ważny kontrakt wojskowy, wynosząc na orbitę okołoziemską za pomocą rakiety Falcon 9 tajny amerykański wahadłowiec X-37B. Start Falcona - rakiety wielokrotnego użytku - do misji OTV-5 miał miejsce w dniu 7 września 2017 r., na kilkanaście godzin przed uderzeniem we Florydę huraganu Irma. Po wyniesieniu ładunku na orbitę pierwszy człon rakiety Falcon 9 z powodzeniem wylądował - już po raz szesnasty - na platformie znajdującej się na terenie bazy amerykańskich sił powietrznych Cape Canaveral Air Force Station.
 
Był to pierwszy start wahadłowca X-37B przy wykorzystaniu rakiety firmy SpaceX, wcześniej wyniesienie realizowano z pomocą pojazdu Atlas V, dostarczanego przez konsorcjum United Launch Alliance.
 
 
Rząd amerykański nie ujawnił głównego celu misji. Biuro prasowe amerykańskich sił powietrznych poinformowało jedynie, że na pokładzie tajnego wahadłowca znajduje system ASETS-11. Weźmie on udział w próbach nowatorskiego systemu chłodzenia elektroniki poprzez technologię oscylujących rur cieplnych. Zapewniają one kontrolę termalną dzięki przemianom fazowym płynu, wykorzystującym zjawiska kapilarne.
 
 
Eksperci spekulują również, że na pokładzie rakiety wyniesiono też zestaw miniaturowych satelitów, przeznaczonych do interakcji z tajnym wahadłowcem. Służby prasowe USAF przyznały bowiem, że Falcon 9 wyniósł na orbitę także dodatkowy ładunek, umieszczony poza samym promem. Może też na to wskazywać brak zdjęć i filmów pokazujących załadunek pojazdu i wnętrze drugiego stopnia rakiety po umieszczeniu w nim wynoszonego sprzętu, co dotychczas było regułą.
 
 
 
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!