Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

MSPO 2018. SENER Polska zainteresowany programami MON

Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl
Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl

SENER był jak co roku obecny na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach. Firma prezentowała swoje sztandarowe projekty realizowane na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej. Przedstawiciele firmy mówili także o rosnącej aktywności spółki w sektorze związanym z obronnością.

Flagowym produktem, którego model SENER Polska pokazał w Kielcach, jest tzw. „pępowina” dla europejskiej sondy ExoMars. Chodzi o połączenie, które zapewni komunikację pomiędzy pojazdem a lądownikiem, gdy łazik będzie zjeżdżał na powierzchnię Czerwonej Planety. Firma zakończyła już prace nad tym projektem.

Również prace nad innym ważnym projektem zostały w tym roku całkowicie zakończone – chodzi o mechanizmy naziemnego wsparcia (Mechanical Ground Support Equipment – MGSE) dla misji Euclid. W toku są natomiast prace nad projektami do trzech ważnych misji ESA – sond JUICE i Biomass oraz obserwatorium rentgenowskiego ATHENA.

Jednak nowością, którą szczególnie warto pochwalić się na targach kieleckich, były projekty realizowane przez firmę na rzecz współpracy i rozwoju działalności w sektorze obronnym. W ramach programu METEOR SENER wykonuje dla europejskiej grupy MBDA podsystem sterowania brzechwami (Fin Actuation System – FAS) do szybkich i zwrotnych pocisków rakietowych powietrze-powietrze. System ten pozwala kontrolować ruch stateczników pocisku celem uzyskania pożądanej trajektorii lotu.

Przedsiębiorstwo bierze również udział w programach IRIS-T, gdzie zaangażowane jest w produkcję sekcji sterowania i brzechw dla rakiet powietrze-powietrze (IRIS-T AA) oraz ziemia-powietrze (IRIS-T SL).

image
Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl

 

Jesteśmy zainteresowani programami związanymi z obronnością. Mamy nadzieję, że część rakiet, w których produkcję się angażujemy, będzie mogła służyć Polsce.

dr Ilona Tobjasz, Dyrektor Rozwoju w SENER Polska

Polski oddział SENER nie uczestniczył jeszcze, co prawda w projektach METEOR i IRIS-T, niemniej jednak będą podejmowane próby rozwoju części związanych z tym działań oraz kompetencji nad Wisłę. W ramach zmodernizowanej strategii działania przedsiębiorstwa, SENER Polska będzie dążyć do większego otwarcia na rynek krajowy i poszerzenia kooperacji z tutejszymi firmami poprzez zwiększenie ich zaangażowania w roli podwykonawców.

Artykuł powstał przy współpracy z SENER Polska.

Źródło:MSPO / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama