Reklama

KOSMONAUTYKA

Najpierw Emiraty, dzień później Chiny. Sonda Tianwen-1 wita się z Marsem

Pierwsze zdjęcie Marsa wykonane z pokładu sondy Tianwen-1 (pol. Pytania do nieba). Fot. chińska agencja kosmiczna CNSA
Pierwsze zdjęcie Marsa wykonane z pokładu sondy Tianwen-1 (pol. Pytania do nieba). Fot. chińska agencja kosmiczna CNSA

Chińska agencja kosmiczna CNSA powiadomiła o udanym przeprowadzeniu manewru wprowadzenia sondy kosmicznej Tianwen-1 na orbitę wokół Czerwonej Planety. Podróż z Ziemi zajęła pierwszemu pojazdowi międzyplanetarnemu Chin blisko 7 miesięcy.

Jak powiadomili przedstawiciele chińskiego programu kosmicznego, manewr umieszczenia ich pojazdu kosmicznego na trajektorii wokół Marsa rozpoczął się 10 lutego o godzinie 19.52 czasu pekińskiego (godz. 12.52 w Polsce). Tianwen-1 uruchomił wówczas silnik hamujący, a po 15 minutach wszedł na eliptyczną orbitę wokół Czerwonej Planety. Jedno okrążenie wokół Czerwonej Planety ma zająć sondzie mniej więcej 10 ziemskich dni.

To jednak zaledwie początek przebiegu chińskiej misji marsjańskiej, która stawia sobie wiele ambitnych celów. W ramach misji Tianwen-1 zaplanowano wejście na orbitę, lądowanie na Marsie i wypuszczenie na jego powierzchnię łazika. Jeśli misja się powiedzie, Chiny staną się pierwszym państwem, któremu uda się zrealizować wszystkie te trzy założenia w ramach swojej pierwszej ekspedycji na Marsa.

Sonda wyposażona jest w kilka przyrządów naukowych, za pomocą których będzie obserwować atmosferę i powierzchnię w poszukiwaniu oznak wody i lodu. Lądowanie ma nastąpić w maju lub czerwcu bieżącego roku.

Sonda wystartowała z kosmodromu Wenchang na wyspie-prowincji Hajnan 23 lipca 2020 roku, wyniesiona rakietą Długi Marsz-5. Przez 202 dni przebyła 475 mln km. Zanim jeszcze statek dotarł do wyznaczonego punktu spotkania z Marsem, zaczął już przesyłać dobrej jakości zobrazowania jeszcze dość odległej powierzchni Czerwonej Planety - część z nich została upubliczniona.

Poprzednia próba wysłania ekspedycji na Marsa, realizowana przez Chiny wspólnie z Rosją w 2011 roku, zakończyła się niepowodzeniem, ponieważ rosyjski statek kosmiczny przenoszący sondę rozpadł się nad Oceanem Spokojnym przed wyjściem z ziemskiej orbity.

W 2003 roku Chiny stały się trzecim państwem - po USA i byłym ZSRR - które wysłało w przestrzeń kosmiczną człowieka na pokładzie rakiety rodzimej produkcji.

Opracowanie: PAP/S24


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama
Reklama

Komentarze