Reklama

KOSMONAUTYKA

NASA przesuwa misję na asteroidę. „Opóźnienie nieuniknione”

  • Wizualizacja przedstawiająca pojazd kosmiczny ARRM w trakcie pobierania materii skalnej z powierzchni asteroidy; Ilustracja: NASA / nasa.gov
    Wizualizacja przedstawiająca pojazd kosmiczny ARRM w trakcie pobierania materii skalnej z powierzchni asteroidy; Ilustracja: NASA / nasa.gov

Amerykańska agencja kosmiczna skorygowała swoje plany organizacji ekspedycji na asteroidę w ramach projektu Asteroid Redirect Mission (ARM). Zakładany termin wykonania zadania uległ przesunięciu o jeden rok – do końca 2021 roku. NASA sygnalizowała już wcześniej możliwość zaistnienia takiej potrzeby w kontekście niedawnej opinii komisji oceniającej wykonalność projektu.

W komunikacie przedstawionym w dniu 2 marca br. NASA potwierdziła przewidywane opóźnienie w realizacji projektu ARM w zakresie dotyczącym misji zrobotyzowanego pojazdu badawczego. Zgodnie z przyjętymi ustaleniami termin przeprowadzenia operacji ma zostać przesunięty na kolejny rok względem pierwotnie planowanej daty, czyli na grudzień 2021 roku. Wśród powodów zmiany wskazano czas potrzebny do właściwego odzwierciedlenia koncepcji projektu oraz rozwoju technologii niezbędnych do wykonania przewidzianych zadań.

Wskazane opóźnienie będzie rzutowało także na dalszą perspektywę realizacji projektu już po zakończeniu misji zrobotyzowanego pojazdu. Mowa tutaj przede wszystkim o ekspedycji załogowej, która będzie miała za zadanie przebadać fragment materii asteroidy znajdującej się na orbicie wokół Księżyca. W tym przypadku opóźnienie spowoduje przesunięcie terminu, co najmniej do grudnia 2026 roku.

Projekt ARM należy do najbardziej wymagających misji w aktualnych planach NASA. Jego głównym założeniem jest przechwycenie fragmentu obiektu kosmicznego bliskiego Ziemi (Near Earth Object, NEO) i przemieszczenie go na orbitę wokół Księżyca na potrzeby dalszych badań. Pomimo skali wiążących się z tym wyzwań, w opublikowanym niedawno raporcie z prac komisji eksperckiej nie stwierdzono poważniejszych naukowych przeszkód w realizacji projektu.

Czytaj też: Raport NASA w sprawie misji na asteroidy. „Nie stwierdzono naukowych przeszkód”

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!