Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Apollo 11: księżycowa kurtka Aldrina - sprzedana

Fot. NASA

Kurtka, w której jeden z członków misji Apollo 11 Buzz Aldrin, poleciał na Księżyc, została sprzedana na aukcji w Nowym Jorku za 2,8 mln USD - poinformowała w środę BBC.

Były kosmonauta poleciał na Księżyc w 1969 roku i obecnie jest jedynym żyjącym członkiem trzyosobowej załogi. Buzz Aldrin był pilotem modułu księżycowego misji, która jako pierwsza w 1969 roku wylądowała na Księżycu. W kurtce, która została wystawiona na sprzedaż, spędził większość czasu podczas sześciodniowej wyprawy, zmieniając ją na kombinezon ciśnieniowy tylko w celu wyjścia na powierzchnię Księżyca. Szacuje się, że 650 mln ludzi z całego świata oglądało w telewizji to wydarzenie.

Kurtka została wyprodukowana z ognioodpornego materiału pokrytego teflonem. To jedyny element odzieży z misji Apollo 11, jaki kiedykolwiek został sprzedany. Licytacja trwała niecałe 10 minut, a zwycięską ofertę złożyła telefonicznie osoba, której tożsamość jest nieznana - poinformował dom aukcyjny Sotheby's, który obsługiwał transakcję.

Czytaj też

Kurtka to jeden z 69 przedmiotów, które 92-letni obecnie astronauta postanowił wystawić na sprzedaż. Wśród pozostałych rzeczy był plan lotu, sprzedany za 819 tys USD, a także uszkodzony przełącznik obwodu elektrycznego z lądownika i czarny pisak, którego Aldrin użył, by usunąć awarię - dzięki czemu załoga mogła opuścić Księżyc. W sumie przedmioty z osobistej kolekcji astronauty sprzedały się za 8,2 mln USD.

Źródło:PAP

Komentarze