Reklama

Sondy

Indyjska sonda nad miejscami lądowań misji Apollo

Autor. ISRO

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) przy pomocy sondy Chandrayaan-2 wykonała zdjęcia obszarów Księżyca, które ponad 50 lat temu gościły astronautów z misji Apollo 11 i Apollo 12. Fotografie wykonane nad tymi rejonami Srebrnego Globu przypominają nam, jak wiele czasu upłynęło od wizyty pierwszych ludzi na Księżycu.

Reklama

Oczekując na powrót człowieka na powierzchnię Srebrnego Globu Indie postanowiły przypomnieć nam, jak dużo czasu upłynęło od załogowych misji programu Apollo. Dzięki przebywającej na orbicie wokółksiężycowej sondzie Chandrayaan-2 mogliśmy zobaczyć ze stosunkowo bliskiej odległości miejsca lądowań misji Apollo 11 i Apollo 12.

Reklama

Zdjęcia zostały opublikowane przez indyjską agencję kosmiczną ISRO, która planuje jeszcze w sierpniu br. po raz drugi spróbować wysłać w kierunku Księżyca kolejny orbiter Chandrayaan-3 wraz z lądownikiem. Podczas poprzedniej nieudanej próby lądownik Vikram uległ całkowitemu zniszczeniu, rozbijając się o powierzchnie Srebrnego Globu.

Mimo owej sytuacji indyjska sonda kontynuowała prace, zbierając dane z orbity wokółksiężycowej. Pojazd w dalszym ciągu wykonuje zdjęcia przy pomocy kamery wysokiej rozdzielczości (Orbiter High Resolution Camera - OHRC), która zdaniem ISRO cechuje się wyższymi możliwościami, niż ta zainstalowana na NASA Lunar Reconnaissance Orbiter.

Reklama

Czytaj też

Sonda przeleciała nad miejscami lądowań misji Apollo 11 i 12, zauważając i fotografując pozostawione na powierzchni satelity moduły opadania znane z owych misji (Eagle i Intrepid).

Misja Chandrayaan-3 miała początkowo ruszyć w sierpniu bieżącego roku, jednak z powodu komplikacji postpandemicznych wszystkie "większe" misje ISRO zostały odsunięte w czasie, w tym omawiana - jej start miałby nastąpić w 2023 roku. Lądowanie miałoby nastąpić w pobliżu południowego bieguna – co oznaczałoby, że hindusi ponowią operację w miejscu, w którym się to nie udało w ramach Chandrayaan-2.

Czytaj też

W obecnym roku kalendarzowym Indie planują przeprowadzić łącznie 19 startów. Jeżeli lądownik z misji Chandrayaan-3 prawidłowo zostanie umieszczony na powierzchni naturalnego satelity to kraj stałby się czwartym państwem na świecie (po USA, Chinach i Rosji), któremu udałoby się umieścić swoje urządzenie na Księżycu.

Reklama

Komentarze (1)

  1. DDR

    To chyba ostatecznie zamknie twarz wszystkim zwolennikom teorii spiskowych

    1. Omegadriver

      Nie zamknie.Z tego samego powodu Artemis leci obecnie z manekinami co oni wtedy byli tylko i wyłącznie BEZZAŁOGOWO..To moja opinia wyrobione od wielu lat. I co? Głupio ci teraz?

    2. Pablix

      Na Księżycu nie da się wylądować, bo jest zrobiony z sera.

Reklama