Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Chiny opracowały nową, dokładniejszą mapę Księżyca

Autor. NASA

Chiny opracowały mapę geologiczną Księżyca w skali 1:2 500 000, która została uznana za najdokładniejszą, jaka została dotychczas opracowana. Projekt został zrealizowany na podstawie danych zebranych podczas misji księżycowych, które zostały przeprowadzone w ostatnich latach przez Chińską Republikę Ludową. Dopracowany został także dzięki informacjom uzyskanym w ramach międzynarodowej współpracy w badaniach Srebrnego Globu.

Reklama

Chińscy naukowcy z wielu krajowych instytutów badawczych i uniwersytetów stworzyli wspólnym działaniem mapę topograficzną Księżyca. Jest ona najdokładniejsza, jaka została dotychczas opublikowana i nastąpiło to pod koniec maja obecnego roku. Stworzenie mapy było możliwe dzięki danym pochodzących z chińskiego projektu Chang'e, zajmującym się badaniem Księżyca. Do projektu zostały wykorzystane także wyniki badań organizacji międzynarodowych.

Reklama

Księżycowa mapa wykonana przez ChRL zawiera 12 341 kraterów, 81 basenów, 17 rodzajów skał i 14 rodzajów struktur geologicznych. Całość opisuje morfologię, skład, strukturę, tektonikę oraz wiek Księżyca. Dzieło dostarcza wielu cennych informacji, z których możemy lepiej poznać np. proces ewolucji naturalnego satelity Ziemi. Może okazać się także bardzo istotnym elementem wyboru miejsca przyszłych lądowań astronautów na jego powierzchni.

Autor. Chińska Akademia Nauk (CAS)

Nowa kompleksowa mapa geologiczna Księżyca ma skalę 1:2 500 000, więc jest najdokładniejsza z dotychczas powstałych. Amerykańscy naukowcy opublikowali w 2020 r. mapę Srebrnego Globu w skali 1:5 000 000, lecz nie była ona aż tak szczegółowa, jak chińska.

Reklama

Ostatnia chińska misja lunarnej sondy kosmicznej miała miejsce w grudniu 2020 r. Wówczas, pierwszego dnia miesiąca, w północnej części księżycowego obszaru Oceanus Procellarum wylądował statek Chang'e 5. Sonda pomyślnie zebrała łącznie 1 kg i 731 g próbek księżycowego regolitu, który został wysłany na Ziemię. Ładunek ten dotarł 17 grudnia 2020 r., dzięki modułowi powrotnemu, który znalazł się na lądowniku Chang'e 5. Co ciekawe, Chiny już wcześniej przeprowadzały pewne dokonania na polu księżycowej eksploracji. W 2019 r. chiński pojazd Chang'e 4 jako pierwszy w historii wylądował na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca.

Czytaj też

Reklama

Abramsy i K2 w Polsce, ofensywa w Syrii - Defence24Week 101

Komentarze

    Reklama