Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Dwa zespoły z Politechniki Wrocławskiej w finale Mars Colony Prize

Ilustracja: Politechnika Wrocławska/Wojciech Fikus/Space Is More/Scorpio [pwr.edu.pl]
Ilustracja: Politechnika Wrocławska/Wojciech Fikus/Space Is More/Scorpio [pwr.edu.pl]

Dwa zespoły studentów z Politechniki Wrocławskiej, jako jedyne z Polski, zakwalifikowały się do finału konkursu Mars Colony Prize. Zadaniem uczestników było przygotowanie projektów marsjańskich kolonii. Najlepszy z finałowych dziesięciu pomysłów zostanie wybrany podczas Mars Society Convention na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w USA.

W finale organizowanego przez Mars Society konkursu znalazło się dziesięć projektów, w tym prace Rosjan, Szwedów, Amerykanów, Francuzów i Szwajcarów. Projekty zgłoszone do konkursu miały przedstawiać samowystarczalne kolonie marsjańskie, w których może mieszkać tysiąc osób. W codziennym funkcjonowaniu mieszkańcom kolonii mają pomagać roboty i sztuczna inteligencja.

Polskie propozycje konkursowe na projekt marsjańskiego osiedla noszą nazwy "Ideacity" i "Twardowsky". Jak potwierdził Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej w swojej wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej, zespoły czeka teraz prezentacja przed jurorami konkursu podczas Mars Society Convention na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. "Trzy najlepsze projekty poznamy 19 października. Ich autorzy zostaną nagrodzeni kolejno kwotami – 10, 5 i 2,5 tys. dolarów" - przekazał Charytoniuk.

Projekt "Ideacity" zgłosiła grupa Innspace. Studenci, którzy ją tworzą, zwyciężyli w tym roku w paryskim konkursie Student Aerospace Challenge. "Ich projekt wykorzystuje renesansową koncepcję miasta idealnego. Zakłada więc krótkie odległości, centrum będące głównym punktem kolonii i stworzenie sieci zarówno podziemnych tuneli pozwalających poruszać się po mieście bez narażania się na zewnętrzne warunki, jak i dróg na powierzchni umożliwiających ruch pojazdów z ładunkami" - wskazał Charytoniuk.

Z kolei projekt "Twardowsky" powstał w wyniku wspólnej pracy studentów i doktorantów skupionych wokół Space is More i Projektu Scorpio. W jego opracowaniu pomagali też członkowie z Koła Naukowego MOS i inicjatywy LabDigiFab.

"Twardowsky" zakłada powstanie kolonii w kraterze Jezero, który jest planowanym miejscem lądowania misji Mars 2020 amerykańskiej agencji NASA. Wytwarzanie żywności w kolonii miałoby się opierać na połączeniu hodowli ryb w wielkich akwariach z uprawą roślin w wodzie. "Kolonia na dużą skalę zajmowałaby się recyklingiem produktów, przykładowo z włókien celulozowych wytwarzałaby ubrania, a z innych odpadków roślinnych… marsjańską wódkę" - dodał Charytoniuk.

Źródło: PAP-Piotr Doczekalski

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!