Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Sukces polskich studentów na zawodach łazików w USA

Wspólne zdjęcie uczestników URC'19. Fot. University Rover Challenge [urc.marssociety.org] via Facebook
Wspólne zdjęcie uczestników URC'19. Fot. University Rover Challenge [urc.marssociety.org] via Facebook

Reprezentujący Politechnikę Świętokrzyską zespół Impuls zwyciężył w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich, University Rover Challenge. Dobry wynik odnotowali również triumfatorzy ubiegłorocznej edycji, studenci z Politechniki Częstochowskiej, kończący tegoroczną rywalizację na miejscu tuż za podium. Konkurs rozegrano na pustyni w amerykańskim stanie Utah.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, organizowane co roku międzynarodowe zawody łazików marsjańskich budowanych przez studentów. Rozgrywane są w Stanach Zjednoczonych na pustynnym obszarze w stanie Utah, nieopodal analogu bazy marsjańskiej Mars Desert Research Station (MDRS). Biorące udział w konkursie łaziki mają do wykonania szereg zadań, za które otrzymują określoną liczbę punktów.

W tegorocznych zawodach wzięło udział 36 drużyn z dziesięciu krajów świata. Jak poinformowali organizatorzy konkursu na swojej stronie internetowej, najlepszy okazał się zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej, który wywalczył blisko 363 punkty. Dla porównania, w ubiegłorocznych zawodach zespół zajął w konkursie trzecie miejsce. Drugą lokatę w tegorocznych zmaganiach wywalczyli studenci z zespołu Ryerson Rams Robotics, reprezentujący kanadyjski Ryerson University. Studenci wywalczyli 329,5 pkt. Na trzecim stopniu podium uplasował się amerykański zespół Stanford Student Robotics, z prestiżowego Stanford University. Amerykańscy studenci zdobyli ponad 323 punkty. 

W konkursie wystartowało też siedem innych zespołów z Polski. Spośród nich najlepiej poradzili sobie ubiegłoroczni zwycięzcy zawodów, czyli studenci z zespołu PCz Rover Team, reprezentujący Politechnikę Częstochowską. Z punktacji zamieszczonej na stronie konkursu wynika, że z ponad 312 punktami zajęli czwarte miejsce.

Zespoły z polskich uczelni w konkursie University Rover Challenge uczestniczą od 2009 roku i mają na swoim koncie liczne sukcesy. Pierwszy osiągnęły w 2011 roku, kiedy łazik Magma2, przygotowany na Politechnice Białostockiej, uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsca studenci z Politechniki Białostockiej zajmowali ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.

W 2015 roku w zawodach zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, a czwarte łazik #next, zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej. W 2016 roku zawody ponownie wygrała drużyna Legendary Rover Team. Na trzecim miejscu uplasował się zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2017 roku drużyna ta zajęła drugie miejsce, a trzecie zajął PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej. W 2018 roku PCz Rover Team okazał się zwycięzcą, trzecie miejsce zajął IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, a czwarte - zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!