Reklama

NAUKA I EDUKACJA

E-turniej podczas zawodów ERC 2020. Zapisy już otwarte

Fot. European Rover Challenge/PlanetPartners
Fot. European Rover Challenge/PlanetPartners

Jednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznym zawodom łazików robotycznych ERC 2020 będzie turniej symulowanej naprawy historycznych pojazdów marsjańskich. Jego uczestnicy zmierzą się ze sobą w wydanej przez polskie studio Pyramid Games produkcji Rover Mechanic Simulator.

Zapisy do e-turnieju ERC Rover Mechanic Challenge, opartego na komputerowym symulatorze naprawy marsjańskich łazików (rodem z Polski), rozpoczęły się 20 lipca bieżącego roku. Turniej to wspólna inicjatywa lubelskiego studia Pyramid Games oraz organizatorów cyklicznych, dobrze znanych na świecie zawodów pojazdów robotycznych, European Rover Challenge. W tym roku wydarzenie odbędzie się w wyjątkowej formule - jako ERC Space and Robotics Event. Rozgrywka online będzie przebiegać przy okazji finału szóstej edycji ERC, który nastąpi 11-13 września 2020 roku. Udział w turnieju ERC Rover Mechanic Challenge jest bezpłatny - decyduje kolejność zgłoszeń.  

Turniej ERC Rover Mechanic Challenge rozegrany zostanie za pośrednictwem platformy Steam oraz aplikacji Discord umożliwiającej komunikację video, głosową i tekstową między graczami. Uczestnicy wcielą się w rolę mechaników w jednej z pierwszych kolonii na Marsie, a ich zadaniem będzie konserwacja i naprawa uszkodzonych robotów marsjańskich – tak, by jak najdłużej służyły astronautom prowadzącym badania na powierzchni Czerwonej Planety.

Rozgrywki zawodników, podzielone na cztery rundy, będzie można śledzić online, a na ostateczną punktację wpłynie m.in. szybkość wykonania poszczególnych konkurencji, jak najmniejszy stopień zużycia zasobów oraz kreatywność w wykorzystaniu dostępnych narzędzi. „Mechanik” będzie miał w swoim arsenale do dyspozycji m.in. drukarkę 3D, wkrętarkę, lutownicę czy konfigurator sterowników. Modele robotów poddawanych naprawie to odwzorowane kopie historycznych łazików NASA wysłanych na Marsa –  jak Sojourner, Opportunity, czy Spirit.

image
Ilustracja: Pyramid Games/ERC [roverchallenge.eu]

Pierwszą oficjalną wersję Rover Mechanic Simulator zaprezentowaliśmy w ramach zeszłorocznej Strefy Pokazów Naukowo-Technologicznych ERC 2019. Od tego czasu grę pobrało już ponad 10 tys. osób z całego świata. To kolejny dowód na ogromny potencjał drzemiący w polskim sektorze gamingowym, ale również przykład tego, jak można w interesujący dla widza sposób połączyć edukację z rozrywką, a nawet popularyzacją nauki.

Jacek Wyszyński, dyrektor wykonawczy Pyramid Games S.A.

Na zdobywcę pierwszego miejsca w turnieju czeka nagroda: możliwość zdalnego przejazdu robotem mobilnym po MarsYardzie – opisywanym jako największy na świecie sztuczny tor marsjański, zlokalizowanym na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. „W ten sposób zwycięzca będzie mógł poczuć się jak inżynierowie NASA zarządzający misją łazika Curiosity, którzy w czasie pandemii koronawirusa sterowali robotem ze swoich domów” – deklarują organizatorzy w swoim komunikacie. Ponadto uczestnicy, którzy znajdą się na podium turnieju otrzymają dostęp do pełnych wersji wybranych gier od wydawcy PlayWay na platformie Steam.

Z badania, jakie organizatorzy ERC przeprowadzili w zeszłym roku wśród uczestników wynika, że 43% odwiedzających zawody interesuje się nowymi technologiami i regularnie gra w gry komputerowe, a co piąta osoba na wydarzenie przychodzi z dziećmi.

Nie bez powodu hasło przewodnie zawodów ERC 2020 brzmi „inspirujemy nowe pokolenie”. Przyświeca nam misja organizacji wydarzenia, które w atrakcyjny sposób popularyzuje naukę, tłumaczy zaawansowane technologie i ich wpływ na nasze życie oraz zachęca młodych ludzi do rozwijania w sobie pasji inżynierskich. Turniej ERC Rover Mechanic Challenge doskonale wpisuje się w te założenia i jest ukłonem w stronę licznej grupy naszych gości, szukających właśnie takiej formy inteligentnej rozrywki na styku edukacji i zabawy.

Urszula Podraza z Planet Partners, koordynator ERC ds. komunikacji wydarzenia

Do udziału w e-turnieju ERC Rover Mechanic Challenge można zgłaszać się do 9 września br. za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej. Liczba zawodników jest ograniczona, a o zakwalifikowaniu się decyduje kolejność zgłoszeń, dlatego nie warto zwlekać z rejestracją. Rozgrywki odbędą się między 11 a 13 września 2020, równolegle z trzydniowym finałem ERC Space and Robotics Event. Więcej na temat ERC 2020 - na stronie wydarzenia.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!