Reklama

NAUKA I EDUKACJA

ERC 2021: turniej o dwóch obliczach, tor z "czynnym wulkanem"

Fot. ERC 2021 [roverchallenge.eu]
Fot. ERC 2021 [roverchallenge.eu]

Zbliża się moment rozpoczęcia siódmej już odsłony zawodów European Rover Challenge - uznanego na całym świecie, a organizowanego co roku w Polsce, turnieju zrobotyzowanych pojazdów naśladujących prawdziwe łaziki marsjańskie. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w dniach 10-12 września w Kielcach, na terenie Politechniki Świętokrzyskiej. Po raz pierwszy w historii zawodnicy ERC wystartują w dwóch równorzędnych formułach: stacjonarnej i zdalnej. Turniejowi będzie towarzyszyć trzydniowa sesja prelekcji dotyczących lotów na Marsa, komercjalizacji Księżyca i wykorzystania technologii kosmicznych na Ziemi. Dodatkowo na torze w Kielcach ma pojawić się szczególna atrakcja - dużych rozmiarów imitacja aktywnego wulkanu marsjańskiego.

To pierwszy raz w historii konkursu, kiedy zawodnicy rywalizować będą w dwóch formułach. W zawodach ON-SITE (stacjonarnych) drużyny wykorzystają zaprojektowany przez siebie łazik, by zmierzyć się z zadaniami wzorowanymi na wyzwaniach, przed jakimi stoją zrobotyzowane pojazdy marsjańskie w prawdziwych misjach na Czerwoną Planetę. Z kolei zawodnicy biorący udział w formule REMOTE (zdalnej), wykonają zadania przy pomocy łazika Leo, zaprojektowanego przez polski start-up. Dzięki możliwości sterowania łazikiem z dowolnego miejsca na świecie drużyny mają możliwość jeszcze bardziej wczuć się w sytuację inżynierów ESA czy NASA (a od niedawna, także chińskiej agencji kosmicznej - CNSA) nadzorujących działanie pojazdu na innej planecie.

W tym roku do finałowego etapu konkursu ERC zakwalifikowało się niemal 40 drużyn z trzech kontynentów. Do dyspozycji będzie im oddany szczególnego rodzaju Mars-yard (czyli marsjański tor, po którym będą jeździć łaziki). Organizatorzy zdecydowali, że jego strukturę zwieńczy podczas bieżącej edycji wydarzenia niemal dwumetrowej wysokości imitacja aktywnego wulkanu marsjańskiego. Organizatorzy zapewniają, że będzie wiernie odwzorowaną strukturą terenową na bazie wyników badań marsjańskiego gruntu z obszaru Elysium Planitia. Wspomniana atrakcja ma być jedyną tego typu instalacją na świecie.

Drugą częścią całego wydarzenia będzie Strefa Inspiracji, w ramach której na uczestników czekają liczne prelekcje i warsztaty. Każdy z trzech dni będzie miał swój motyw przewodni. W piątek, 10 września zaproszeni eksperci przybliżą temat badań Marsa i planów dotyczących załogowych misji na Czerwoną Planetę. Drugi dzień ERC poświęcony zostanie Księżycowi i biznesowo-ekonomicznemu aspektowi jego eksploracji oraz komercjalizacji sektora kosmicznego. Tegoroczną edycję wydarzenia zakończą rozmowy na temat technologii kosmicznych na Ziemi oraz sukcesów polskich i zagranicznych firm w tej dziedzinie.

image
Ilustracja: ERC 2021 [roverchallenge.eu]

Wśród prelegentów nie zabraknie ekspertów ze światowych organizacji oraz krajowych przedstawicieli sektora kosmicznego. Zaproszenie na wydarzenie przyjęli między innymi dr Robert Zubrin – założyciel i prezes Mars Society, prof. Chris Welch, prezes najstarszej organizacji kosmicznej British Interplanetary Society, Cesar Urrutia – współzałożyciel SPACE AG, Mayank - założyciel i dyrektor zarządzający Celestial Space Technologies GmbH czy Billy Almon, astrobiofuturysta i były dyrektor kreatywny w Walt Disney Imagineering.

Zmagania drużyn w zawodach oraz prelekcje ekspertów będzie można z założenia śledzić zarówno na miejscu, jak i online. Streaming ze wszystkich trzech dni European Rover Challenge dostępny będzie na stronie internetowej roverchallenge.eu, na stronie wydarzenia na Facebooku oraz na kanale SpaceTalks na YouTube. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Jak podkreślają organizatorzy, European Rover Challenge to największe w Europie wydarzenie kosmiczne łączące międzynarodowe zawody łazików marsjańskich z pokazami naukowo-technologicznymi. Cykl od 2014 przybliża szerokiej publiczności tematykę kosmiczną i stara się uświadamiać rosnącą rolę nowoczesnych technologii w codziennym życiu. ERC to także miejsce spotkań przedstawicieli europejskiego świata nauki i biznesu zainteresowanych wykorzystywaniem technologii kosmicznych i robotycznych. Projekt dofinansowany jest z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

image
Ilustracja: ERC 2021 [roverchallenge.eu]

Współorganizatorami wydarzenia są Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A., Województwo Świętokrzyskie oraz Politechnika Świętokrzyskie. Partnerem Strategicznym Wydarzenia jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Miasto Kielce pełni funkcję Miasta Gospodarza. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Europejska Agencja Kosmiczna, Minister Edukacji i Nauki, Minister Spraw Zagranicznych, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Polski Internet Optyczny PIONIER.

Serwis Space24.pl jest jednym z partnerów medialnych European Rover Challenge 2021.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!