Reklama

NAUKA I EDUKACJA

European Rover Challenge. Zawody łazików po raz pierwszy w Krakowie

Autor. European Rover Challenge/X

X jubileuszowe Międzynarodowe Zawody Robotów Marsjańskich – European Rover Challenge (ERC) odbędą się w Krakowie od 6 do 8 września. Rywalizować będzie 35 spośród 100 zgłoszonych zespołów z prestiżowych uczelni technicznych z całego świata.

Organizatorem i pomysłodawcą tej największej imprezy robotyczno-kosmicznej w Europie jest Europejska Fundacja Kosmiczna. Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza po raz pierwszy będzie gospodarzem tych zawodów. „To wspaniałe wydarzenie, bardzo szeroko promujące naukę, technikę, kształcenie, przemysł, wszystko, co się wiąże z technologiami kosmicznymi” – powiedział gospodarz zawodów, rektor AGH prof. Jerzy Lis na konferencji prasowej we wtorek.

Reklama

Prof. Marek Moszyński z Polskiej Agencji Kosmicznej ocenił, żebędzie to chyba największe (w tym roku) wydarzenie w Polsce w sektorze, które łączy: akademię, przemysł i społeczeństwo”. Jak podkreślił, wydarzenie jest nie tylko dla specjalistów, studentów, ale dla wszystkich zainteresowanych kosmosem. „Istotne w tym wydarzeniu jest to, aby umożliwić wszystkim dostęp do wiedzy” – dodał prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej Łukasz Wilczyński

Wydarzenia w ramach ERC są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Przychodzą na nie rodziny z dziećmi. Głównym punktem programu są zawody robotów marsjańskich, skonstruowanych przez zespoły akademickie. Ale w programie trzydniowej imprezy są też pokazy naukowo-technologiczne, konferencja naukowa.

Reklama

Głównym zadaniem drużyn w ERC jest zaprojektowanie i zbudowanie łazika marsjańskiego, który z największą precyzją wykona konkurencje zawodów, inspirowane prawdziwymi misjami kosmicznymi NASA i ESA. Studenci tworzą drużyny, w których projektują konstrukcje łazików marsjańskich.

Po kilku miesiącach ciężkiej pracy ich dokumentacje są oceniane przez uznanych specjalistów z firm i organizacji sektora kosmicznego. Następnie finaliści zawodów prezentują możliwości swojego robota na specjalnym marsjańskim torze (tzw. Marsyard) w kilku konkurencjach opartych na prawdziwych misjach agencji kosmicznych, takich jak NASA czy ESA.

Marsyard jest unikalną, zaprojektowaną przez geologów planetarnych z Polskiej Akademii Nauk, instalacją inspirowaną wybranym fragmentem Czerwonej Planety. Aktywne wulkany, kratery uderzeniowe, kanały lawowe, ślady aktywności wody – to tylko niektóre z możliwych elementów toru. Marsyard - jak informują organizatorzy zawodów - przyciąga uwagę naukowców z całego świata ze względu na wierne odwzorowanie marsjańskich procesów geologicznych.

Reklama

ERC odbywają się w Polsce od 10 lat. Konkurencje w zawodach wiernie odwzorowują wyzwania, z jakimi mierzą się łaziki znajdujące się obecnie na Marsie i Księżycu. European Rover Challenge, nazywane także „zawodami łazików marsjańskich”, daje zespołom studenckim szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności i kreatywności nie tylko przed szeroką widownią, lecz również przed przedstawicielami światowych agencji kosmicznych (takich jak NASA, ESA, EUSPA, DLR, CNES czy POLSA) i branżowymi ekspertami, którzy na zaproszenie organizatorów odwiedzają wydarzenie i dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Źródło: PAP/Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!