NAUKA I EDUKACJA
Koła naukowe AGH i projekty kosmiczne wsparte dofinansowaniem
Akademia Górniczo-Hutnicza informuje o projektach, nad którymi będą pracowali studenci uczelni. Wymienia się m.in. poczynania nad materiałami do zastosowań biomedycznych podczas kolonizacji Marsa czy prace nad stanowiskiem do badania silników rakietowych w przemyśle kosmicznym.
Wsparcie, na które mogą liczyć studenci to nieco ponad 481 tys. zł złotych. Dofinansowanie otrzyma łącznie 19 projektów, realizowanych w Priorytetowych Obszarach Badawczych Akademii. Środki pochodzą z konkursu w ramach programu IDUB - Wsparcie Kół Naukowych. Wśród wyróżnionych projektów warto wymienić m.in. "Rozwój stanowiska do badań silników rakietowych", "Możliwość zastosowania organicznych duroplastów w początkach kolonizacji Marsa" oraz projekt dotyczący badań nad księżycowym ilmenicie.
Czytaj też
Prześledźmy zatem opisy projektów akademickich. Pierwszym z nich jest "Rozwój stanowiska do badań silników rakietowych" realizowany na potrzeby Koła Naukowego AGH Space Systems. W ramach zadań przewidzianych w nim powstaje stanowisko, które zostanie wyposażone w dodatkowe urządzenia pomiarowe pozwalające na określenie m.in. ciśnienia na różnych odcinkach układu testowanego silnika. Całość konstrukcji, zdalnie sterowana, zostanie umieszczona w specjalnej komorze na terenie Laboratorium Techniki Strzelniczej AGH, ograniczającym uszkodzenia w razie awarii systemu.
Kolejnym przedsięwzięciem jest "Możliwość zastosowania organicznych duroplastów w początkach kolonizacji Marsa", realizowane przez Koło Naukowe Nucleus. Jego celem jest zbadanie właściwości elementów z polimerów duroplastycznych pod kątem zastosowania w warunkach marsjańskich.
Innym programem jest "Księżycowy ilmenit - surowiec przyszłości". Według organizatorów ma być odpowiedzią na wyzwania cywilizacyjne dotyczące poszukiwania nowych surowców energetycznych w kosmosie i budowaniu przemysłowej infrastruktury kosmicznej. Będzie realizowany we współpracy z partnerem przemysłowym Solar System Resources Corporation Sp. z o. o. - polskim startup-em wywodzącym się z AGH i zajmującym się górnictwem kosmicznym.
Czytaj też
Maksymalna kwota wsparcia, o które mogło ubiegać się poszczególne koło naukowe wynosiła 30 tys. zł i takie też jest średnie dofinansowanie poszczególnych zadań.
Źródło: AGH