Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Studenci AGH w prestiżowym konkursie. Sprawdzą metody transportu skał lunarnych

Wizualizacja opisywanego projektu studentów z AGH
Wizualizacja opisywanego projektu studentów z AGH
Autor. AGH

Jak transportować sypką skałę na Księżycu? Studenci AGH pracują nad specjalistycznym rozwiązaniem z sektora górnictwa kosmicznego, które zaprezentują na międzynarodowych zawodach w USA. Krakowscy studenci będą jedyną drużyną reprezentującą Polskę stając przed wyzwaniem polegającym na opracowaniu nowatorskiego systemu do transportu regolitu.

Reklama

Koło Naukowe SpaceTeam AGH, które powstało z inicjatywy Centrum Technologii Kosmicznych AGH, weźmie w tym roku udział w pretiżowym konkursie Over the Dusty Moon Challenge polegającym na stworzeniu systemu do transportu regolitu. Skonstruowane rozwiązanie musi być odporne m.in. na trudne warunki panujące na Księżycu tj. brak atmosfery, sześciokrotnie mniejszą grawitację niż na Ziemi, ekstremalnie niskie temperatury, a w szczególności dużą pylność materiału jakim jest regolit. Grupa studentów z krakowskiego AGH zmierzy się w czerwcu na zawodach w Denver z drużynami akademickimi ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Kanady i Niemiec. W pierwszym etapie kwalifikacyjnym startowało 16 zespołów, w tym 5 z Europy.

Reklama
Zespół SpaceTeam AGH reprezentuje Polskę na międzynarodowych zawodach w USA
Zespół SpaceTeam AGH reprezentuje Polskę na międzynarodowych zawodach w USA
Autor. AGH
Reklama

Prace zespołu aktualnie koncentrują się na stworzeniu modelu prototypowego, a następnie gotowego rozwiązania, które przetransportowane w czerwcu na zawody będzie mogło konkurować z systemami stworzonymi przez inne drużyny. W trakcie finału konkursu systemy opracowane przez poszczególne zespoły będą wykonać zadanie transportowe wyznaczone przez organizatorów.

Udział studentów w tak prestiżowym, międzynarodowym konkursie otwiera im drogę do szerokiej współpracy z firmami z sektora kosmicznego. Rezultatem projektu będzie z pewnością przygotowanie kandydatów do pracy w branży kosmicznej, w szczególności w obszarze eksploracji zasobów pozaziemskich.
prof. Piotr Kulinowski, opiekun Koła Naukowego SpaceTeam AGH przy Centrum Technologii Kosmicznych

Czytaj też

Głównym zadaniem, jakie stoi przed uczestnikami, jest zaprojektowanie, wykonanie oraz zaprezentowanie podczas finału systemu do transportu i przenoszenia regolitu na Księżycu. Regolit to warstwa luźnej, zwietrzałej skały pokrywająca powierzchnię Ziemię, ale także innych planet skalistych. Zadanie jest utrudnione ze względu na szczególne właściwości regolitu tj. jego wysoką pylność, która wpływa niekorzystnie na wszelkie mechaniczne rozwiązania oraz możliwość przenoszenia ładunków elektrycznych.

Konkurs Over the Dusty Moon Challenge organizowany jest przez Colorado School of Mines w Stanach Zjednoczonych, a sponsorem w konkursie jest firma Lockheed Martin, amerykański koncern, specjalizujący się w ostatnim czasie m.in. w rozwiązaniach z sektora inżynierii kosmicznej.

Czytaj też

Źródło: AGH

Reklama

Komentarze

    Reklama