Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Krakowski łazik powalczy na zawodach w USA

Autor. AGH Space Systems

Pierwszego czerwca rozpocznie się finał zawodów University Rover Challenge 2022, podczas których zespół AGH Space Systems zmierzy się z 36 projektami łazików marsjańskich z całego świata. Na studentów czeka wiele wyzwań, a wśród nich wysokie temperatury na pustyni Utah, ponieważ to właśnie tam, corocznie, rywalizują ze sobą jedne z najlepszych zespołów konstrukcyjnych.

Reklama

Zbudowany przez inżynierów z AGH łazik Kalman weźmie udział w 4 konkurencjach, polegających m.in. na serwisowaniu urządzeń, poszukiwaniu śladów życia oraz jeździe autonomicznej. Wszystkie zadania są zaprojektowane przez sędziów pracujących na co dzień w sektorze kosmicznym (m.in. w NASA) i odpowiadają prawdziwym wyzwaniom, przed którymi stają łaziki wysyłane na Marsa.

Reklama

Analogowe misje kosmiczne odbędą się w miejscu odwzorowującym warunki panujące na Czerwonej Planecie, czyli w Mars Desert Research Station, zlokalizowanej na pustyni Utah. Miejsce to, odosobnione, z charakterystycznym podłożem oraz wysokim nasłonecznieniem, nie pozwala na sukces niedopracowanym lub ulegającym częstym awariom projektom. Z tego względu, o wyniku danego łazika często decyduje nie tylko jego stopień zaawansowania technicznego, ale również obecność osób zdolnych do szybkiej eliminacji pojawiających się błędów, dlatego AGH Space Systems zabierze w tym roku do Stanów aż 12 różnych specjalistów w swoich dziedzinach.

Czytaj też

Podczas zawodów, krakowski zespół zaprezentuje nowe podsystemy łazika, nad którymi pracował przez ostatni rok. Wśród nich znajdziemy m.in. chwytak posiadający kamery, czujniki odległości i wymienne szczęki umożliwiające złapanie nawet małego klucza imbusowego. Precyzję robota mobilnego ma zapewnic także ukończony po dwóch latach prac sześciostopniowy manipulator, pozwalający na otrzymanie dowolnej orientacji chwytaka w przestrzeni. Co więcej, dzięki zastosowaniu algorytmów Kinematyki Odwrotnej, operator będzie mógł wybrać dokładne położenie, w którym ma się znaleźć chwytak, a program samodzielnie wyliczy o ile stopni należy przesunąć każdy z członów manipulatora, aby osiągnąć zamierzony cel.

Reklama

Swój debiut na pustyni będzie także miała ulepszona nawigacja autonomiczna, której poprzednia wersja zapewniła Kalmanowi nagrodę za najlepszy przejazd autonomiczny w ramach zawodów European Rover Challenge 2021. W tym roku, podczas wyznaczania odpowiedniej trasy dla łazika, będzie ona brała pod uwagę nie tylko wysokość przeszkód, ale i ich nachylenie, co znacznie usprawni cały przejazd. Modernizacji uległa także komunikacja z Kalmanem, która dzięki całkowitemu przejściu na łączność radiową będzie możliwa z odległości nawet 1 km.

Czytaj też

Zawody zakończą się 4 czerwca i to właśnie wtedy poznamy tegorocznych zwycięzców. Relację z całego wydarzenia w Stanach Zjednoczonych będzie można śledzić zarówno w mediach społecznościowych AGH Space Systems, jak i na stronie organizatorów University Rover Challenge.

Źródło: AGH Space Systems

Reklama

Komentarze

    Reklama