Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Marsjański weekend w Kielcach rozpoczęty. Ruszyło ERC 2021

Fot. European Rover Challenge [roverchallenge.eu]
Fot. European Rover Challenge [roverchallenge.eu]

Najbliższe dni w Kielcach stoją pod znakiem marsjańskich, robotycznych i naukowo-inżynieryjnych wyzwań. W dniach 10-12 września br. na terenie Politechniki Świętokrzyskiej odbywa się międzynarodowe wydarzenie z kosmosem w tle, European Rover Challenge. Na entuzjastów kosmosu czekają nie tylko słynne zawody łazików marsjańskich, ale także pokazy naukowe oraz panele dyskusyjne i rozmowy z uznanymi na świecie ekspertami - wśród nich jest m.in. aktualny wiceszef NASA, Robert Cabana.

Siódma edycja ERC rozpoczęła się w piątek 10 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej. To pierwszy raz, kiedy na taką skalę zawodnicy konkursu łazików będą rywalizować ze sobą w dwóch formułach – stacjonarnej i zdalnej, wykonując zadania wzorowane na prawdziwych marsjańskich misjach.

Do tegorocznego finału turnieju zakwalifikowało się niemal 40 drużyn z trzech kontynentów. Łaziki jeżdżą po specjalnym torze, który symuluje warunki panujące na Marsie. W tym roku odwzorowano obszar Czerwonej Planety zwany Elysium Planitia, charakteryzujący się krajobrazem wulkanicznym.

Oprócz konkursu łazików, organizatorzy ERC przygotowali Strefę Inspiracji, która wypełniona jest ciekawymi wystawami (w tym fotograficzną ze zdjęciami NASA), pokazami oraz rozmowami z gośćmi specjalnymi. Wśród nich znaleźli się m.in. były dyrektor kreatywny Walt Disney Imagineering i zarazem astrobiofuturysta - Billy Almon, założyciela The Mars Society - Robert Zubrin, a także przedstawicielki Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego EUSPA.

Program prelekcji i debat został w tym roku podzielony na trzy dni tematyczne. W piątek 10 września odwiedzający zyskali możliwość poznania ciekawostek dotyczących Marsa, jego eksploracji, a także poszukiwania śladów życia. W sobotę motywem przewodnim jest Księżyc i informacje o jego zasobach, a także ekonomicznym potencjale. W niedzielę, 12 września organizatorzy zaplanowali powrót na Ziemię i debaty nt. wykorzystania technologii kosmicznych w codziennym życiu.

ERC to wydarzenie o międzynarodowej skali, które ma ambicje przybliżać kosmos wszystkim entuzjastom. „Dobrze bawić się będą zarówno amatorzy, specjaliści i pasjonaci, jak i nieco młodsi odwiedzający” – zapewniali przed startem wydarzenia jego organizatorzy z European Space Foundation. „Z uwagi na liczne eksperymenty i kosmiczne instalacje, ERC to świetne miejsce dla dzieci, gdzie mogą bawić się i uczyć” – podkreślali dalej.

Wstęp na wydarzenie w Kielcach jest bezpłatny. Na stronie wydarzenia codziennie jest także prowadzona transmisja na żywo. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie www.roverchallenge.eu. 

Serwis Space24.pl, wzorem lat ubiegłych, pozostaje partnerem medialnym bieżącej odsłony European Rover Challenge.

Źródło: European Rover Challenge

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!