Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Minister Emilewicz w Poznaniu: polski sektor kosmiczny potrzebuje kadr

Fot. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii/Portal gov.pl [www.gov.pl]
Fot. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii/Portal gov.pl [www.gov.pl]

We wtorek 8 października miało miejsce zaplanowane spotkanie ze studentami i słuchaczami w murach Politechniki Poznańskiej, którego tematem były możliwości rozwoju naukowego i zawodowego w rodzimej branży kosmicznej. „Polski sektor kosmiczny jest efektywny, ale potrzebuje kadry” – stwierdziła Jadwiga Emilewicz. Minister Przedsiębiorczości i Technologii zachęcała przy tym młodych adeptów kierunków inżynieryjnych do związania swojej kariery zawodowej z sektorem kosmicznym.

"Poprzez serię spotkań prezentujących dostępne możliwości rozwoju naukowego i zawodowego, chcemy przyciągnąć do tego sektora młodych naukowców i inżynierów, a także zintensyfikować wymianę wiedzy i doświadczeń" - wskazano w komunikacie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, wydanym na okoliczność spotkania na Politechnice Poznańskiej we wtorek 8 października.

Obok Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Jadwigi Emilewicz, w wydarzeniu wzięli udział także prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski, Rektor Politechniki Poznańskiej oraz Michał Szaniawski, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Gościem specjalnym był natomiast Artur Chmielewski - inżynier, menadżer i pracownik wielu misji kosmicznych w NASA Jet Propulsion Laboratory, m.in. misji Rosetta, Galileo, Ulysses, Cassini-Huygens, a także projektu marsjańskiego łazika elektrycznego.  

Uczestnikom przedstawiono m.in. przeznaczone dla studentów i absolwentów programy oraz szkolenia, oferowane przez NASA, sekcje Europejskiej Agencji Kosmicznej, Polskiej Agencji Kosmicznej i Agencji Rozwoju Przemysłu. Wskazywano także na możliwości odbywania staży w firmach branży kosmicznej.

Wtorkowe spotkanie na Politechnice Poznańskiej było pierwszym z całego cyklu skierowanego do studentów polskich uczelni, zainteresowanych technologiami i programami kosmicznymi. „To, czego ten sektor potrzebuje, to są kadry" - wskazała przy tej okazji minister Emilewicz, zwracając uwagę zebranych na korzyści wynikające z zainteresowania technologiami kosmicznymi, nie tylko na poziomie projektów studenckich, ale przede wszystkim kariery zawodowej. Podkreśliła przy tym, że sektor kosmiczny jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie i najbardziej perspektywicznych gałęzi przemysłu - o coraz większym znaczeniu zarówno ekonomicznym, jak i naukowym w rzeczywistości krajowej, europejskiej i światowej.

Polski sektor kosmiczny jest bardzo efektywny, jesteśmy z tego dumni i chcemy inwestować w ten obszar. Nie ma dziedziny, w której kosmos nie byłby obecny - to technologie używane na co dzień, nie tylko w smartfonach.

Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii

Szefowa MPiT przypomniała też, że przed niemal trzema laty premier Mateusz Morawiecki ogłosił Polską Strategię Kosmiczną, w której wskazano kierunki rozwoju tego sektora w Polsce. Dodała też, że Polska jest już od dłuższego czasu pełnoprawnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (od 2012 roku), co oznacza, że wnosimy swój konkretny wkład (wpłacając m.in. niemałą składkę członkowską), z którego mogą i powinny czerpać nasze przedsiębiorstwa w postaci udziału w projektach ESA. "Co więcej, dwa lata temu zwiększyliśmy nasz udział dlatego, że polski sektor kosmiczny jest bardzo efektywny" - podkreśliła Emilewicz.

Doskonałość inżynierska tych, którzy w tym sektorze pracują, jest z całą pewnością na największym poziomie. W tym gronie, w którym się dzisiaj znajdujemy, nie muszę mówić, że smartfon to technologie kosmiczne, że dzisiaj pieniądze z bankomatu wypłacamy dlatego, że korzystamy z technologii satelitarnych, że pociągi dojeżdżają w czasie i nie ma kolizji na przejazdach - także za sprawą technologii kosmicznych.

Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii

Minister przypomniała również, że Polska w momencie stawania się członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej miała na swoim rynku jedynie 30 podmiotów gospodarczych identyfikujących się jako firmy działające w obszarze „space". Obecnie - jak podała Emilewicz -  podmiotów gospodarczych działających w tym obszarze ma być już ponad 300.

Minister zaznaczyła również, że biorąc pod uwagę globalne wartości sektora kosmicznego na świecie, Polska aspiruje do tego, by do 2030 roku uczestniczyć w 3 proc. obrotów tej branży w Europie (jedno z głównych założeń Polskiej Strategii Kosmicznej).

Swoje wystąpienie w trakcie poznańskiego spotkania przedstawił również nowo powołany prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Michał Szaniawski.

Politechnika Poznańska jako jedna z kilku w Polsce kształci wysokiej klasy specjalistów. A zadaniem PAK jest aktywnie wspierać naukowców i inżynierów, zintensyfikować wymianę wiedzy i doświadczeń.

Michał Szaniawski, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Z kolei Artur Chmielewski podczas swojego wykładu opowiadał o tym, w jaki sposób Amerykanie podbijają kosmos. Dzielił się przy tym spostrzeżeniami, w którym kierunku jego zdaniem powinna iść w tej materii Polska. "Teraz jest historyczna szansa, żeby Polska budowała polskie misje. Space to jest biznes" – powiedział przedstawiciel NASA.

Źródło: Portal gov.pl, PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!