Reklama

NAUKA I EDUKACJA

NASA: w meteorytach są obecne cegiełki życia

Autor. NASA

Naukowcy wykryli w meteorytach już wszystkie podstawowe składniki DNA i RNA - donosi NASA. Oznacza to, że kosmiczne skały mogły przyczynić się do powstania życia na Ziemi. Dzięki nowym analizom naukowcy znaleźli właśnie w próbkach pochodzących z meteorytów dwie ostatnie z pięciu jednostek informacyjnych DNA i RNA, które do tej pory nie zostały odkryte.

Reklama

Zespół badaczy z Hokkaido University i NASA odkrył w meteorycie dwie, nieznajdowane dotąd w takich ciałach cząsteczki składające się na DNA i RNA - cytozynę oraz tyminę. To już komplet znalezionych w meteorytach podstawowych cegiełek składających się na te związki (adenina, tymina, cytozyna, guanina i uracyl) - tzw. zasad azotowych.

Reklama

Choć zdaniem badaczy w kosmosie DNA czy RNA raczej nie powstaje, to obecne w meteorytach składniki mogły przyczynić się do powstania tych przenoszących geny cząsteczek na wczesnej Ziemi. „Mamy teraz dowód na to, że kompletny zestaw nukleotydów wykorzystywany dzisiaj przez żywe organizmy mógł być dostępny na Ziemi, kiedy życie się na niej pojawiało" - powiedział Danny Glavin z Goddard Space Flight Center w Greenbelt.

Czytaj też

Wykryte teraz związki są delikatne, dlatego wcześniej nie udało się ich znaleźć. Jednak teraz badacze zastosowali nowatorskie podejście i wykorzystali czulsze metody wykrywania poszukiwanych substancji. „Odkrycie to dodaje kolejne elementy układanki. W meteorytach znajdowano już cukry i tego typu zasady. To ekscytujące, widzieć postępy w badaniu fundamentalnych biologicznych cząsteczek obecnych w kosmosie" - podkreśla Jason Dworkin z NASA Goddard, współautor dokonania.

Reklama

Oprócz wglądu w możliwą historię życia na Ziemi, odkrycie może mieć też inne znaczenie - pomoże w przyszłym badaniu asteroid, nawet w trakcie planowanej już misji OSIRIS-REx, w której sonda ma polecieć do asteroidy Bennu.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama