Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Nichelle Nichols nie żyje. Znana jest z roli porucznik Uhury w serialu "Star Trek"

Autor. NASA

Zmarła aktorka Nichelle Nichols, która wcieliła się w rolę porucznik Nyoty Uhary w serialu telewizyjnym „Star Trek” - poinformował w niedzielę na Facebooku jej syn. Aktorka miała 89 lat.

Reklama

„Ostatniej nocy moja matka, Nichelle Nichols, zmarła z przyczyn naturalnych” – napisał Kyle Johnson na oficjalnej stronie aktorki na Facebooku.

Reklama

„Jednak jej światło, podobnie jak starożytnych galaktyk, które jest teraz widziane po raz pierwszy, pozostanie dla nas i przyszłych pokoleń, abyśmy mogli cieszyć się nim, uczyć się z niego i czerpać inspirację” – dodał.

Czytaj też

Nichelle Nichols urodziła się w 1932 r. Podczas studiów w Nowym Jorku występowała jako piosenkarka w klubach nocnych, była także modelką i grała w musicalach. Przemierzyła Stany Zjednoczone, Kanadę i Europę, występując w zespołach jazzowych Duke’a Ellingtona i Lionela Hamptona.

Reklama

Największą sławę przyniosła jej rola porucznik Uhury w serialu „Star Trek”. Podczas realizacji pierwszego sezonu Nichols chciała zrezygnować z udziału w nim ze względu na marginalną rolę jej postaci. Pozostała w obsadzie po osobistych namowach Martina Luthera Kinga, który uświadomił jej, jak wielką rolę może odegrać w emancypacji młodych, czarnoskórych kobiet.

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej zamieściła na swojej stronie internetowej nekrolog informujący o śmierci aktorki. Agencja w komunikacie poinformowała, że ścieżki Nichols wielokrotnie z NASA się przecinały, a aktorka zdaniem agencji brała udział w przełamywaniu barier w załogowej eksploracji kosmosu.

Czytaj też

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama