Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Spotkanie z cyklu „Galaktyka kobiet”. Zachęta do podjęcia kariery w nauce i technice

Ilustracja: ESERO/Galaktyka kobiet [esero.kopernik.org.pl]
Ilustracja: ESERO/Galaktyka kobiet [esero.kopernik.org.pl]

Zespół ESERO Polska z Centrum Nauki Kopernik zaprasza 2 grudnia (czwartek) o godz. 18.00 na spotkanie z cyklu Galaktyka kobiet. Wydarzenie skierowane jest głównie do uczestniczek w wieku 15-19 lat, poszukujących niebanalnej ścieżki rozwoju zainteresowań i kariery zawodowej w powiązaniu z sektorami zaawansowanych technologii. Tematykę przedstawią uznane specjalistki z dużym dorobkiem naukowo-inżynieryjnym – wśród nich, prof. Iwona Stanisławska, dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Spotkania z cyklu Galaktyka kobiet mają stanowić zachętę do wybierania nauk ścisłych, studiowania inżynierii i planowania kariery w branżach zaawansowanych technologii, zwłaszcza w sektorze kosmicznym. Zaproszone na spotkanie trzy ekspertki odniosą się do kwestii związanych z podążaniem za pasją, wytrwałością w dążeniu do celu, a także kryteriami wyboru drogi życiowej. Porozmawiają o sukcesach i porażkach odnoszonych podczas pracy w zawodach, które niegdyś charakteryzowały się mniejszym udziałem kobiet.

Centrum Nauki Kopernik kieruje ofertę związaną z wydarzeniem do młodych uczestniczek stojących przed wyborem drogi życiowej - szczególnie do uczennic szkół średnich (liceum oraz technikum), interesujących się naukami ścisłymi, badaniami, projektowaniem, a także najnowszymi technologiami, motoryzacją bądź rozwojem branży kosmicznej.

W gronie prelegentek bieżącego wydarzenia są:

Dr Anna Łosiak - geolog planetarny, pracuje w Instytucie Nauk Geologicznych PAN - bada małe kratery uderzeniowe na Ziemi oraz powierzchnię Marsa. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Michigan State University oraz Uniwersytetu w Wiedniu. Stypendystka Marie Sklodowska-Curie Actions Individual Fellowship, Fulbrighta i grantów NCN oraz Fundacji dla Nauki Polskiej. Pracowała naukowo w Lunar and Planetary Institute w Houston, gdzie miała dostęp do laboratoriów NASA. Prowadziła badania terenowe w kilkunastu kraterach uderzeniowych na całym świecie.

Dr Ewa Łabno-Falęcka - Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej i Relacji Zewnętrznych w Mercedes-Benz Polska i Mercedes-Benz Manufacturing Poland. Absolwentka filologii niemieckiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obroniła doktorat z komparatystyki na Uniwersytecie w Tybindze. Pracowała naukowo na uczelniach w Polsce i w Niemczech. W latach 1993-1999 była radcą do spraw kultury w Ambasadzie RP w Bonn. Od 2000 roku jest odpowiedzialna za komunikację wewnętrzną i relacje zewnętrzne w Grupie Daimler AG w Polsce. Laureatka wielu nagród branżowych (m.in. „Golden Arrow”, „PRotony”, Dyrektor Marketingu Roku: „Thinking Outside of the Box” - dwukrotnie). "Businesswoman of the Year” (2016) w Konkursie Pisanym Szminką (w kategorii: Korporacja). Członkini Rady Marek Superbrands i Rady Programowej Kongresu Kobiet. Współzałożycielka i pierwsza prezes Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego (2006-2010); współzałożycielka i pierwsza prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2008-2012).

Prof. dr hab. Iwona Stanisławska - dyrektor Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Absolwentka Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę z zespołem naukowców, którzy tworzyli CBK PAN, rozpoczęła już w trakcie studiów. Od 1979 roku do dzisiaj nieustannie związana z Instytutem. Przeszła drogę od asystentki, przez adiunkta, kierowniczkę serwisu heliograficznego, aż po stanowisko dyrektor CBK PAN. Staż naukowy odbyła na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn. W 1992 roku jako jedna z pierwszych osób w krajach postkomunistycznych otrzymała stanowisko kierowniczki europejskiego grantu PECO. Opracowała drugi na świecie automatyczny system przetwarzania danych obserwacyjnych Słońca i przestrzeni okołoziemskiej. Była kierowniczką w grupie liderów siedmiu projektów europejskich COST (Cooperation in the Field of Scientific and Technical Research). Jest autorką ponad 200 artykułów naukowych publikowanych w najważniejszych czasopismach branżowych.

Spotkanie będzie odbywało się w formule zdalnej. „To unikatowa możliwość bliskiego, koleżeńskiego spotkania z kobietami, które już przetarły ścieżki kariery w sektorze kosmicznym, branży samochodów przyszłości czy naukowych badaniach kosmosu i dzięki własnej pracy odniosły sukces” – deklarują organizatorzy, zwracając również uwagę, że firmy oraz instytuty badawcze wciąż szukają młodych osób, które potrafią krytycznie myśleć, są kreatywne i nie boją się wyzwań. „Potrzebne są programistki, projektantki aplikacji w najnowszych technologiach, konstruktorki pojazdów autonomicznych w przemyśle samochodowym i inne specjalistki w różnych dziedzinach: psychologii, medycynie, geologii planetarnej, energetyce przyszłości” – czytamy w komunikacie ESERO.

W toku wydarzenia omawiane mają być tematy związane m.in. z badaniem skutków uderzeń asteroid, doborem kadr w projektach dotyczących wysyłania satelitów na orbity, a także obowiązkami dyrektor Centrum Badań Kosmicznych. Poruszana tematyka ma obejmować także zagadnienia z zakresu projektowania i produkcji autonomicznych pojazdów oraz planowania misji kosmicznych.

Więcej informacji na temat wydarzenia – na stronie internetowej ESERO.

Wydarzenie można śledzić za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz serwisu YouTube.

„Galaktyka kobiet” to projekt realizowany przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej (ESERO-Polska) w Centrum Nauki Kopernik.

Reklama

Komentarze

    Reklama