Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Odliczanie do debaty "Horyzont Mars". Czy wysyłać ludzi na Czerwoną Planetę?

Fot. NASA/JPL-Caltech [mars.nasa.gov]
Fot. NASA/JPL-Caltech [mars.nasa.gov]

Mars Society Polska we współpracy z Instytutem Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego, a także oddziałem wrocławskim Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych organizuje debatę akademicką poświęconą politologiczno-prawniczym, technicznym i ekonomicznym aspektom eksploracji międzyplanetarnej z Marsem na pierwszym planie. Wydarzenie będzie miało charakter zdalny i będzie przebiegać w oparciu o platformę Big Marker. Początek planowany jest na godzinę 9:45 we wtorek 24 listopada 2020 roku.

"W ostatnim oknie startowym aż trzy kraje wysłały swoje łaziki i orbitery w kierunku Czerwonej Planety" - podkreślają organizatorzy debaty, odwołując się do fascynacji rodzaju ludzkiego badaniami Marsa, ale nadal jednak nie popartej próbą organizacji wyprawy załogowej. "W przeciwieństwie do Księżyca idea załogowej misji na Marsa jest wciąż w stadium planowania. Nie podjęto wiążących decyzji politycznych, jak w przypadku programu Artemis" - zwracają uwagę pomysłodawcy dyskusji. Jak wskazują dalej, duże ryzyko i skomplikowanie całego przedsięwzięcia z lotem załogowym na Czerwoną Planetę jest różnie odbierane także przez samo środowisko specjalistyczne z obrębu międzynarodowego sektora kosmicznego. "Nie jest też jasne, jak zachowają się decydenci polityczni oraz same społeczeństwa krajów lub kraju, który podejmie to wyzwanie - otwartym pozostaje również pytanie o sposób finansowania programu, który finalnie ma doprowadzić do misji załogowej na Czerwona Planetę" - wybrzmiewa z opisu organizowanego spotkania.

Uczestnicy debaty akademickiej pt. "Horyzont Mars – Czy wysyłać ludzi na Czerwoną Planetę?" chcą sami zmierzyć się z intelektualnym wyzwaniem dotyczącym wyboru możliwych dróg i sposobu organizacji podboju Marsa. Debata zostanie podzielona na trzy rundy: politologiczno-prawniczą, techniczną i ekonomiczną. Zamysłem jest wszechstronne przyjrzenie się idei załogowej misji na Marsa, związanym z tym ryzykom, uwarunkowaniom politycznym, a wreszcie też koncepcjom finansowania takiej wyprawy.

W trakcie debaty głos zabiorą przedstawiciele różnych branż, w tym astronomowie, geolodzy planetarni, inżynierowie transportu, chemicy, a także politolodzy i prawnicy, w składzie:

  • dr Urszula Bąk-Stęślicka (astronom, UWr),
  • dr Paweł Preś (astronom, UWr.),
  • dr Jakub Ciążela (geolog planetarny, CBK PAN),
  • dr inż. Krzysztof Lewandowski (inżynier transportu, PWr),
  • prof. Paweł Turczyński (politolog, UWr),
  • dr Tomasz Klin (politolog UWr),
  • dr hab. Bartosz Smolik (politolog UWr),
  • mgr Kamil Muzyka (prawnik, PAN)
  • mgr Robert Lubański (chemik, MSP)
  • dr Wojciech Wiejacki (politolog, UMWD, UWr)
  • dr hab. Grzegorz Brona (fizyk, UW, KBKiS PAN)

Agenda wydarzenia:

Debatę poprowadzą dr Mateusz Zieliński (TPSE) i dr hab. Bartosz Smolik. W jej trakcie zostaną również zaprezentowane marsjańskie koncepcje architektoniczne Szymona Markowskiego (MSP), a także propozycje wykorzystania biotechnologii przy kolonizacji Marsa autorstwa Aleksandry Stryjskiej (MSP). 

image
Plakat wydarzenia. Ilustracja: Wojtek Głażewski/Mars Society Polska/Wikimedia Commons

Przedsięwzięcie jest organizowane przez Mars Society Polska we współpracy z Instytutem Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego, a także oddziałem wrocławskim Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych.  Debata będzie miała charakter zdalny i będzie przebiegać w oparciu o platformę Big Marker. Jej początek planowany jest na godzinę 9:45. Istnieje możliwość rejestracji widzów za pośrednictwem wydarzenia na jednym z serwisów społecznościowych lub z użyciem formularza. Za ich pośrednictwem można zgłaszać własne pytania do uczestników poszczególnych paneli dyskusyjnych.

Reklama

Komentarze

    Reklama