Reklama

NAUKA I EDUKACJA

PCO S.A. wspiera studentów z Politechniki Warszawskiej

ILUSTRACJA: LUSTRO VIA FACEBOOK
ILUSTRACJA: LUSTRO VIA FACEBOOK

Firma PCO S.A. realizując strategie CSR w obszarze edukacji młodzieży, zaangażowała się w projekt LUSTRO przygotowywany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Jego celem jest mapowanie rozkładu promieniowania ultrafioletowego w poszczególnych warstwach ziemskiej atmosfery.

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach międzynarodowego programu REXUS/BEXUS, współorganizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Jest to inicjatywa pozwalająca studentom z europejskich uczelni na przeprowadzenie eksperymentów rakietowych i balonowych w warunkach bliskich przestrzeni kosmicznej.

Studenci Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej dzięki wsparciu PCO S.A., który został głównym sponsorem projektu LUSTRO, uzyskają dostęp do komór klimatycznych oraz wsparcie merytoryczne od pracowników spółki. Zdobyte w ramach projektu dane i doświadczenia staną się cennym wkładem w wiedzę o pochłanianiu i odbijaniu promieniowania przez różne warstwy atmosfery ziemskiej – wzrost natężenia promieniowania UV w miarę wzrostu wysokości jest bowiem znaczący i niebezpieczny dla żywych komórek. Wpływa także na pracę sprzętu elektronicznego i optycznego.

Cieszymy się, że możemy pomóc zdolnym studentom, którzy chcą rozwijać technologie i zdobywać cenną wiedzę. Wsparcie projektu LUSTRO jest zgodne z działalnością naszej firmy w obszarze CSR. Chcemy brać aktywny udział w rozwoju polskiej nauki i przedsiębiorczości we współpracy z uczelniami technicznymi, kształcącymi nowe pokolenie inżynierów.

Krzysztof Kluza, Prezes PCO S.A.

Studenci Politechniki Warszawskiej aktywnie pracują nad projektem, dzięki któremu będzie można poznać pełniejszy obraz rozkładu promieniowania UV, a co za tym idzie – uzyskać bardzo dokładną i użyteczną wiedzę na temat warunków, w których przebywanie na słońcu jest dla ludzi szczególnie niebezpieczne.  Firma PCO S.A. została głównym sponsorem projektu LUSTRO, aby logistycznie i merytorycznie wesprzeć pracę studentów.

Lot balonu z eksperymentem LUSTRO jest planowany na jesień 2018 roku. Gotowy system zostanie wyniesiony na wysokość ok. 25–33 km i pozostanie tam przez kilka godzin.

PCO S.A. to czołowy polski producent przyrządów obserwacyjnych i celowniczych z zastosowaniem techniki laserowej, noktowizyjnej i termowizyjnej dla potrzeb wojska oraz innych służb mundurowych. Spółka zajmuje się również prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych. PCO S.A. wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

Czytaj też:  PCO poszukuje młodych inżynierów

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!