Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Perseverance rozpoczyna ważną podróż. Celem delta dawnej rzeki

Autor. Jet Propulsion Laboratory / NASA

Łazik Perseverance stoi przed szansą zdobycia kolejnego ważnego osiągnięcia. W czasie jednego miesiąca robot spróbuje pokonać wielokilometrową drogę prowadzącą do delty dawnej rzeki. Tamże dokona pobrania próbki marsjańskich skał. Naukowcy chcieliby się dowiedzieć, czy ten region zawiera pozostałości po mikroorganizmach.

Reklama

Według komunikatu NASA najbliższe poczynania łazika mogą zakończyć się kolejnym ważnym osiągnięciem. Perseverance będzie starał się w ciągu jednego miesiąca pokonać większy dystans, niż bywało to podczas poprzednich przemieszczeń, również tych dokonywanych przez inne łaziki w podobnym czasie. Perseverance szykuje się do wykonania serii przejazdów o łącznej długości 5 kilometrów, aby dotrzeć do celu (polegając wyłącznie na systemie autonomicznej jazdy AutoNav) w postaci delty dawnej rzeki w kraterze Jezero. Tamże dojść ma do pobrania próbek, które zostaną zebrane w ramach przyszłego programu Mars Sample Return. Naukowcy wytypowali owe miejsce jako te, w którym mogą znajdować się ślady mikroorganizmów.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Zanim łazik dotrze do celu, to zdając się na swoje systemy pokładowe łazik będzie musiał samodzielnie ominąć przeszkody. Następnie urządzenie rozpocznie badania pobierając próbki skalne za pomocą specjalnego wiertła umieszczonego na końcu ramienia robotycznego. Później zostaną one zamknięte w specjalnych hermetycznych probówkach, które zostaną pozostawione na powierzchni Marsa. Będą one czekały na przybycie kolejnego łazika z misji Mars Sample Return.

Delta jest dla nas tak ważna, że zdecydowaliśmy się minimalnie ograniczyć działania naukowe i skupić się na podróży do niej.
Ken Farley

Misja łazika Perseverance to efekt programu Mars 2020. Jej start z Ziemi nastąpił 30 lipca 2020 r., zaś ładunek na Marsa dotarł 18 lutego 2021 r. Od ponad roku łazik Perseverance zajmuje się zbieraniem szczegółowej dokumentacji fotograficznej, a także wykonywaniem pomiarów składu chemicznego i mineralnego powierzchni, sprawdzania temperatury, prędkości i kierunku wiatru, ciśnienia, wilgotności względnej i badaniem pyłu marsjańskiego. W dalszej perspektywie marsjański pobyt Perseverance może przynieść ważne ustalenia w kwestii poszukiwania oznak dawnego życia na Czerwonej Planecie.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama