Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Podkarpacki hackathon kosmiczny spodziewany w listopadzie 2020

Ilustracja: SpaceHack [spacehack.pl]
Ilustracja: SpaceHack [spacehack.pl]

Trwa oczekiwanie na podkarpacki konkurs programistyczny utrzymany w wątkach technologii kosmicznych i podboju kosmosu, który miał pierwotnie odbywać się w październiku br., przy okazji przesuniętego jednak na kolejny rok Kongresu 590. Sam hackaton spodziewany jest wcześniej, bo na początku listopada 2020. Nagrodą specjalną jest trzydniowy pobyt w Habitacie Lunares – polskiej analogowej bazie kosmicznej, służącej do symulacji załogowych misji na Księżycu i Marsie.

Konkurs pierwotnie zapowiadano na 23-25 października br., przy okazji spodziewanego wówczas Kongresu 590. Niemniej jednak ze względów epidemicznych Spacehack przesunięto o dwa tygodnie, oczekując lepszych warunków w dniach 6-8 listopada 2020 roku.

Organizatorzy wydarzenia są PrimeBit Games i Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI) w Rzeszowie. Jak zapowiada Wojciech Fiksa z PCI, duża liczba zarejestrowanych osób świadczy o tym, że temat szeroko rozumianego kosmosu jest bardzo interesujący. „Decyzja o zmianie terminu nie jest dla nas łatwa. Musimy zastosować się do nowych przepisów. Szanując jednak wytyczne musimy działać odpowiedzialnie” – dodał.

Spacehack jest skierowany do ludzi z branży IT, tj. grafików, informatyków, programistów. Zadaniem jest stworzenie innowacyjnego rozwiązania z zakresu kosmonautyki dla tematów w jednej z trzech kategorii: robotyka i sztuczna inteligencja, aplikacje mobilne i webowe oraz gry (VR, symulatory). „Liczymy, że podczas tej wielkiej burzy mózgów powstaną innowacyjne prototypy, ciekawe aplikacje, interesujące projekty, pomysły na usługi, cenne sugestie, a także rozwiązania konkretnych problemów, gdyż właśnie takie korzyści generują maratony projektowania” – wyjaśnił Fiksa.

Organizatorzy podczas Spacehack zapewniają uczestnikom wsparcie ekspertów z zakresu: IT, gier, sztucznej inteligencji i robotyki. Jak zaznaczył Fiksa, konkursowe jury dokona oceny prac uwzględniając oryginalność i innowacyjność zastosowanych rozwiązań, poziom zaawansowania, funkcjonalność, design, a także zgodność wykonanego projektu z tematem konkursu.

image
Ilustracja: SpaceHack [spacehack.pl]

 

Dla najlepszych zespołów przygotowano nagrody pieniężne - za I miejsce to 8 tys. zł, II miejsce 4 tys. zł, III miejsce 2 tys. zł. Nagrodą specjalną jest trzydniowy pobyt w Habitat Lunares. To specjalistyczna analogowa baza kosmiczna i laboratorium, które służą do symulacji załogowych misji na Księżycu i Marsie. W bazie można przeprowadzić spacery z założenia zbliżone do tych w przestrzeni kosmicznej.

Fiksa podkreślił, że wszystkie osoby i zespoły już zarejestrowane wezmą udział w hackathonie. „Najbliższy czas chcemy wykorzystać na skuteczną promocję wydarzenia, które ma charakter online. Poszukujemy także nowych uczestników i atrakcyjnych inicjatyw towarzyszących” – powiedział.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama