NAUKA I EDUKACJA
Polscy studenci ze wsparciem lidera branży zbrojeniowej
Co roku polscy studenci zaznaczają swoją obecność na świecie poprzez różnego rodzaju aktywności, w tym sukcesy na międzynarodowych zawodach. Jednym z takich przykładów jest zespół PUT Rocketlab, który specjalizuje się w budowie rakiet badawczych. W tym roku działalność tego zespołu została dostrzeżona przez jedną z największych firm zbrojeniowych na świecie. Tym samym PUT Rocketlab zyskało cenne wsparcie do dalszego rozwoju.
PUT Rocketlab to studencki zespół działający przy Politechnice Poznańskiej. Jest to przykład wyjątkowego połączenia pasji, wiedzy i innowacyjności, które z sukcesem wpisują się w najbardziej wymagające standardy branży kosmicznej. Ich osiągnięcia to kolejny dowód na to, że młodzi inżynierowie, szczególnie z Polski, mogą brać czynny udział w kształtowaniu przyszłości technologii na poziomie światowym.
Rakiety, które przynoszą sukcesy
Rakiety serii HEXA to flagowy projekt PUT Rocketlab, będący symbolem ich zdolności projektowych i technologicznych. Warto zauważyć, że już teraz wyróżniają się one na arenie międzynarodowej, bowiem zdobyły liczne nagrody i uznanie w różnych konkursach. Dla przykładu, podczas międzynarodowych zawodów Spaceport America Cup rakiety z serii HEXA dwukrotnie zapewniły drużynie zwycięstwo w prestiżowej kategorii 30K SRAD Hybrid/Liquid – w 2021 i 2023 roku.
Dodatkowo, w 2021 roku, podczas zdalnej wersji zawodów, jury przyznało zespołowi PUT Rocketlab nagrodę za najlepiej sporządzony raport techniczny – Jim Furfaro Award for Technical Excellence. Dzięki zaawansowanemu podejściu do konstrukcji i doskonałym osiągom, HEXA stała się wizytówką zespołu, umacniając ich pozycję wśród światowych liderów akademickich w dziedzinie technologii rakietowych.
Turbopompa – Projekt na granicy możliwości
PUT Rocketlab realizuje również inne projekty. Jednym z najbardziej ambitnych z nich jestturbopompa. Jak opisał zespół, jest to „technologiczne wyzwanie wymagające najwyższej precyzji, interdyscyplinarnej wiedzy oraz zaawansowanych narzędzi inżynierskich”. Jest także unikatem na skalę globalną, gdyż według dostępnych informacji, to pierwsza na świecie, tak zaawansowana technicznie konstrukcja, zaprojektowana i przetestowana przez studentów!
Z przekazanych informacji wynika, że aktualnie urządzenie jest gotowe i znajduje się w samym centrum szeroko zakrojonej kampanii testowej. „Pierwsza seria testów, przeprowadzona na prototypie turbopompy, zakończyła się sukcesem. Pozwoliła zweryfikować zgodność wyników z analizami CFD oraz sprawdzić efektywność działania kluczowych komponentów turbopompy.” - informuje zespół PUT Rocketlab.
Projektowo turbopompa ma osiągnąć prędkość obrotową rzędu 56 tysięcy obrotów na minutę, a jej rdzeniem jest turbina akcyjna, zintegrowana na jednym wale z pompą. Turbina ta, zasilana jest gorącym gazem pochodzącym z zewnętrznego gazogeneratora, co generuje moment obrotowy napędzający pompę. Warto podkreślić, że opisywana turbopompa, choć nadal w fazie rozwoju, jest nie tylko ambitnym projektem, ale również kamieniem milowym dla działalności zespołu PUT Rocketlab.
Współpraca z Lockheed Martin
W tym roku Lockheed Martin, dostrzegł w zespole potencjał i tym samym firma zdecydowała się zostać jednym ze sponsorów. Umowa została zawarta podczas tegorocznej edycji targów MSPO w Kielcach. Kwoty oraz inne szczegóły zawartej umowy między stronami pozostają niejawne. Takie wsparcie od jednego z liderów branży zbrojeniowej może przekształcić ambitne wizje zespołu w przełomowe osiągnięcia.
Opisywane informacje dowodzą, że pasja, kreatywność i przede wszystkim zaawansowane projekty zespołu PUT Rocketlab szybko zwróciły na siebie uwagę m.in. korporacji, która od lat wyznacza kierunki rozwoju światowych technologii branży zbrojeniowej. Można zatem stwierdzić, że jest to dopiero początek ambitnej działalności zespołu i warto śledzić jego poczynania. W imieniu redakcji Space24,pl serdecznie do tego zachęcamy!
Źródło i więcej informacji: PUT Rocketlab