Reklama

Polska uczelnia otworzyła Wydział Technologii Kosmicznych

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie rozpoczął działalność pierwszy w Polsce, i jeden z nielicznych w Europie, Wydział Technologii Kosmicznych. To osiemnasty wydział uczelni, który będzie kształcił w dynamicznie rozwijającym się sektorze kosmicznym - poinformowała uczelnia.

W oficjalnym komunikacie uczelni opisano, że nowy wydział oferuje studia magisterskie prowadzone w całości w języku angielskim na kierunku Space Technologies. Program studiów uwzględnia trzy specjalizacje:

  • Upstream, czyli technologie wysyłane w przestrzeń kosmiczną (satelity, systemy rakietowe);
  • Downstream – przetwarzanie i wykorzystanie danych satelitarnych;
  • Biomedical – wpływ warunków kosmicznych na organizm człowieka oraz systemy podtrzymania życia w kosmosie.

Każda z wymienionych specjalizacji przewidziana jest dla maksymalnie 12 osób studiujących. Zajęcia na nowym kierunku będą prowadzone przy udziale ekspertów z branży kosmicznej, jak i przedstawicieli agencji kosmicznych oraz firm technologicznych.

Reklama

Przedstawiciele AGH podkreślili, że kadra nowego wydziału ma zapewnić absolwentom i absolwentkom szeroki wachlarz możliwości zatrudnienia w sektorze kosmicznym. Dlatego też warto wspomnieć, że zajęcia będą prowadzone m.n. przez dr Michele Armano z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), dr BHM Darukesha z Indyjskiej Agencji Kosmicznej (ISRO), dr Emmę Gatti z NASA’s Jet Propulsion Laboratory i Caltech, a także prof. Martin Tajmar z TU Dresden.

Ważnym elementem studiów na nowym Wydziale ma być również aktywna działalność w kołach naukowych, których aktualnie w obszarze technologii kosmicznych działa przy Centrum Technologii Kosmicznych dziesięć (m.in. LunarTech, SatLab, AstroBio, AGH Skylink, AstroDevelopers, AGH Space Team, STARS), i w których innowacyjne rozwiązania tworzy około 260 osób.

Znaczenie dla polskiej gospodarki

„Sektor kosmiczny w Polsce rozwija się dynamicznie i ma coraz większe znaczenie. Polska jest aktywna w zakresie produkcji satelitów, rozwoju technologii aparatury badawczej stosowanej w kosmosie, badań kosmicznych oraz technik obserwacji Ziemi. Polskie firmy i instytucje uczestniczą w międzynarodowych projektach kosmicznych i współpracują z międzynarodowymi agencjami kosmicznymi.” - skomentował Rektor AGH prof. Jerzy Lis.

Student Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Student Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Autor. AGH

„Z punktu widzenia naukowego, rozwój technologii kosmicznych jest niezwykle istotny dla postępu w dziedzinach takich jak inżynieria, fizyka, informatyka czy materiałoznawstwo. Poszerzenie wiedzy i umiejętności związanych z technologiami kosmicznymi umożliwi prowadzenie badań, które mogą przynieść przełomowe odkrycia zarówno dla nauk podstawowych, jak i stosowanych.” - dodał prof. Jerzy Lis.

Reklama

Rektor AGH podkreślił również, że rozwój technologi kosmicznych jest ważny również z punktu widzenia gospodarczego, ponieważ dzięki temu będą generowane nowe miejsca pracy oraz tworzone innowacyjne rozwiązania, które mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w przemyśle kosmicznym, ale także w innych branżach, takich jak np. telekomunikacja, transport czy energetyka.

„Poszerzając naszą ofertę kształcenia dokładamy cegiełkę do skoku gospodarczego Polski w sektorze kosmicznym oraz gwarantujemy dostarczenie wyspecjalizowanej kadry.” - zaznaczył prof. Jerzy Lis.

Przedstawiciele koła naukowego SatLab.
Przedstawiciele koła naukowego SatLab.
Autor. AGH

Rozpoczęcie działalności nowego wydziału skomentował również prof. Tadeusz Uhl, inicjator powołania nowej jednostki oraz dotychczasowy dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH. Prof. Uhl zwrócił uwagę na to, że 55% projektów związanych z technologiami kosmicznymi realizowanych w Polsce dotyczy przetwarzania danych satelitarnych i właśnie z tego zakresu zapotrzebowanie na specjalistów jest największe. Wykorzystując potencjał AGH oraz doświadczenia w realizacji różnych projektów będzie można wykształcić w tym obszarze wielu specjalistów.

Reklama

AGH opisało, że powołanie Wydziału Technologii Kosmicznych umożliwi też interdyscyplinarną analizę kluczowych aspektów społecznych, kulturowych i etycznych związanych z eksploracją kosmosu. Tego rodzaju podejście nie tylko uzupełni tradycyjne badania technologiczne, ale także przyczyni się do zrozumienia globalnych wyzwań, jakie niesie za sobą rozwój technologii kosmicznych. W rezultacie Wydział będzie ważnym ośrodkiem refleksji nad przyszłością ludzkości w kontekście kosmosu.

Więcej szczegółowych informacji na temat Wydziału Technologii Kosmicznych AGH znajdą Państwo pod załączonym linkiem TUTAJ.

Źródło: AGH/Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama