Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Postępy misji GAIA pod okiem uczestników naukowych warsztatów. Po raz jedenasty

Ilustracja: ESA/M. Rębisz [sci.esa.int]
Ilustracja: ESA/M. Rębisz [sci.esa.int]

W dniach 18-22 stycznia br. odbyła się konferencja online połączona z warsztatami na temat postępów dokonujących się w ramach misji sondy kosmicznej GAIA. Wydarzenie stanowi przedłużenie cyklicznych spotkań naukowców i inżynierów zaangażowanych w badania z wykorzystaniem tego cennego instrumentu kosmicznego. Warsztaty realizowano po raz jedenasty - jako 11th OPTICON Gaia Science Alerts Workshop.

Coroczne warsztaty mają na celu podtrzymanie współpracy naukowo-technicznej między naukowcami pracującymi nad misją kosmiczną GAIA oraz szeroką społecznością naukowców i obserwatorów z całego świata. W tym roku patronat nad wydarzeniem objęła Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). Spotkanie otworzyło wystąpienie p.o. prezesa PAK, Marka Moszyńskiego. Podkreślił m.in., że Polska Agencja Kosmiczna trwale bierze udział w międzynarodowej dyskusji na temat misji kosmicznych i zakresu ich prac. "Głównym zadaniem Panelu było min. określenie potrzeb polskiego środowiska naukowego w zakresie eksploracji kosmosu i jego obserwacji z udziałem misji kosmicznych. Dlatego tak ważne dla nas będą wnioski płynące z konferencji" – podkreślił prezes Moszyński.

Prof. Łukasz Wyrzykowski, który jest wieloletnim ekspertem ds. misji GAIA i który z ramienia Polski organizuje tegoroczną konferencję - przez ostatni rok przewodniczył Panelowi Naukowemu POLSA. Tegoroczna edycja spotkania to już 11. z serii konferencji na temat "alertów naukowych" z misji kosmicznej GAIA. Seria rozpoczęta została w 2010 roku konferencją na Uniwersytecie w Cambridge. W kolejnych latach organizowana była w różnych miejscach Europy - w tym: w Warszawie, Paryżu, Liverpoolu, Bolonii czy w Holenderskiej Agencji Kosmicznej w Utrechcie (SRON).

W ramach współpracy powstają narzędzia astronomii obserwacyjnej, które wspierają badania naukowe dotyczące takich zjawisk jak: supernowe, rozerwania pływowe gwiazd przez supermasywne czarne dziury, małe ciała Układu Słonecznego czy poszukiwania ciemnej materii w postaci mikrosoczewkujących czarnych dziur. 

GAIA to sonda kosmiczna Europejskiej Agencji Kosmicznej, wystrzelona w 2013 r. , której misja została rozpisana w perspektywie czasowej do 2022 r. Instrument bada fragmenty nieba w swoim otoczeniu, obserwuje gwiazdy oraz inne obiekty astronomiczne. Poprzez wyjątkowo dokładny, wielokrotny pomiar pozycji gwiazd, GAIA może określić odległość do nich oraz ich względny ruch przez Drogę Mleczną. Celem misji GAIA jest m.in. stworzenie największego i najbardziej precyzyjnego katalogu kosmicznego, jaki kiedykolwiek powstał, zawierającego ok. miliarda obiektów astronomicznych, w większości gwiazd, ale także planet, komet i asteroidów.

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna


image
Reklama - z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama

Komentarze

    Reklama