Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Przed nami częściowe zaćmienie Księżyca. Będzie widoczne z Polski

Autor. ESA

W nocy z 28 na 29 października br. warto spojrzeć w stronę Księżyca. Z terytorium Polski będzie widoczne jego częściowe zaćmienie. Maksimum zjawiska nastąpi kwadrans po godz. 22. Zakryte będzie jednak tylko około jednej ósmej księżycowej tarczy.

Reklama

W nocy z 28 na 29 października warto spojrzeć w stronę Księżyca. Z terytorium Polski będzie widoczne jego częściowe zaćmienie. Maksimum zjawiska nastąpi kwadrans po godz. 22. Zakryte będzie jednak tylko około jednej ósmej księżycowej tarczy. „Zaćmienia lubią chodzić parami. To potwierdza się i tym razem” - powiedział Nauce w Polsce astronom Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu. Niedawno - 14 października - w Amerykach można było obserwować obrączkowe zaćmienie Słońca. Teraz miłośnicy astronomii czekają na zaćmienie Księżyca.

Reklama

„To wynika z faktu, że Księżyc potrzebuje około miesiąca, aby okrążyć całkowicie Ziemię. Gdy mieliśmy zaćmienie Słońca - Księżyc był pomiędzy Ziemią a Słońcem. Po prawie dwóch tygodniach pokona połowę orbity i znajdzie się po przeciwnej stronie Ziemi. Tak, że Ziemia oświetlana przez Słońce rzuci cień na swojego naturalnego satelitę” - opisuje Rafalski.

Czytaj też

Będzie to zaćmienie częściowe, ale widoczne z Polski. Początek zjawiska nastąpi o godz. 20.02 w formie zaćmienia półcieniowego, a o godz. 21.35 tarcza Księżyca zacznie wchodzić w cień Ziemi. Faza maksymalna nastąpi o godz. 22.15. Widowisko zakończy się około 22:52. „Dolna, lewa część tarczy Księżyca będzie nieco ciemniejsza, jakby »wygryziona«, choć Księżyc będzie w pełni. Ziemski cień w zasadzie liźnie powierzchnię Księżyca, bo zakryte będzie jedynie około jednej ósmej tarczy” - opisuje astronom.

Reklama

Warto zwrócić uwagę na kształt ziemskiego cienia, który zakryje Księżyc. „Jeśli się dobrze przyjrzeć, to widać, że to fragment okręgu. Dawno temu pierwsi obserwatorzy nieba w ten między innymi sposób zrozumieli, że Ziemia jest kulą” - zauważył Rafalski.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!