Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Przed nami kolejna edycja konferencji naukowej HORYZONT MARS

Autor. Uniwersytet Wrocławski

W dniach 24-25 października br. na Uniwersytecie Wrocławskim odbędzie się konferencja z cyklu HORYZONT MARS. Tym razem pod tytułem: Środowisko kosmiczne i naturalne środowisko Ziemi. Ochrona, zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo i współzależność.

Patronat medialny

Stało się już tradycją, iż raz na dwa lata w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego odbywa się konferencją z cyklu HORYZONT MARS. Wydarzenie pierwszy raz miało miejsce w 2020 r. w formie debaty z fundamentalnym pytaniem: Czy wysyłać ludzi na Czerwoną Planetę? W 2022 r. już jako „pełnoskalowa” dwudniowa multidyscyplinarna konferencja została poświęcona eksploracji Księżyca i Marsa.

Reklama

Tym razem konferencja odbędzie się pod tytułem „Środowisko kosmiczne i naturalne środowisko Ziemi. Ochrona, zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo i współzależność”. Konferencja będzie poświęcone ochronie środowiska kosmicznego i to zarówno w postaci otaczających Ziemię orbit jak i najbliższych Ziemi ciał niebieskich.

Wydarzenie o charakterze multidyscyplinarnym zrzesza specjalistów z wielu dziedzin. Tradycyjnie rozpocznie się debatą otwarcia pt. Wpływ człowieka na środowisko kosmiczne. Między odpowiedzialnością a zachłannością. Wezmą w niej udział przedstawiciele świata nauki specjalizujący się w prawie kosmicznym (prof. Dagmara Kuźniar z Uniwersytetu Rzeszowskiego), a także geologii planetarnej (dr Jakub Ciążela z Instytutu Studiów Geologicznych PAN).

Obecni będą również specjaliści z branży kosmicznej w tym budujący satelity i ich aparaturę optyczną z firmy Scanway (Mikołaj Podgórski) oraz przedstawiciele firmy Sybilla Technologies (Mariusz Słonina) nadzorującej i śledzącej obiekty kosmiczne. Debatę poprowadzi dr hab. Bartosz Smolik politolog specjalizujący się z badaniu sektora kosmicznego.

Reklama

W dalszej części konferencji przewiduje się wystąpienia prelegentów z referatami z różnych dyscyplin, środowisk naukowych, a także instytucji związanych z sektorem kosmicznym. Interesująco zapowiadają się referaty dotyczące m.in. koncepcji polskiej misji marsjańskiej (prof. Jan Dziuban z Politechniki Wrocławskiej), a także polskiej misji księżycowej (mgr. Inż. Jeremiasz Merkel z Polskiej Agencji Kosmicznej).

Zaprezentowane zostaną także referaty dotyczące hodowli pozaziemskich ekstremofili (dr Weronika Urbańska z Politechniki Wrocławskiej, mgr inż. Ewa Borowska z Extremo Technologies) oraz systemów akwaponicznych łączących w sobie uprawę wodną z hodowlą ryb (mgr. inż. Mikołaj Gąbka z Akademii Głórniczo-Hutniczej).

W ten sposób konferencja wykaże wszechstronną użyteczność odnośnych badań również pod kątem ochrony środowiska ziemskiego i rekultywacji terenów trudno dostępnych na naszej planecie zgodnie z hasłem: kosmos dla Ziemi.

Reklama

Sporo miejsca poświęci się również badaniom geologicznym środowiska kosmicznego w tym Księżyca (dr Anna Łosiak z Instytutu Studiów Geologicznych PAN, prof. Tadeusz Przylibski (Politechnika Wrocławska) i mikrometeorytom (dr inż. Grzegorz Ziemniak z Uniwersytetu Wrocławskiego).

W przypadku HORYZONTU MARS będzie to kontynuacja wcześniej zapoczątkowanych wątków związanych z eksploracją i eksploatacją Srebrnego Globu. Organizatorzy głównie w postaci Mars Society Polska mają bowiem ambicję promowania w sektorze kosmicznym w Polsce tematów wschodzących, jak zaproponowane już 2 lata wcześniej komercyjne wykorzystanie Księżyca, a obecnie ochrona środowiska kosmicznego wychodząca poza same tylko orbity Ziemi.

Sporą atrakcją pierwszego dnia konferencji ma być prezentacja łazika Scorpio 8 zbudowanego przez studentów z Politechniki Wrocławskiej z koła naukowego OFF-ROAD.

Tytułowe zagadnienie zrównoważonego rozwoju środowiska kosmicznego budzi też spore zainteresowanie przedstawicieli nauk politycznych oraz nauk prawnych. Tym bardziej, iż zagadnienie to wiąże się zarówno z kwestiami bezpieczeństwa, jak i koresponduje z napiętą obecnie sytuacją międzynarodową i niemal już otwartym wyścigiem zbrojeń w kosmosie.

Autor. Uniwersytet Wrocławski

Drugiego dnia przewidziana jest zatem cała grupa referatów dotyczących bezpieczeństwa i militaryzacji kosmosu (dr hab. Rafał Kopeć i dr Tomasz Wójtowicz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dr Ridwan Biriiev z Uniwersytetu Warszawskiego). Na konferencji pojawią się również referaty poświęcone kwestiom międzynarodowej rywalizacji o Księżyc (dr Agnieszka Zaręba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego), zastosowaniu systemów satelitarnych do wsparcia zażądania granicami Unii Europejskiej (dr Anna Szachoń-Pszenny z KUL), współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej w sektorze kosmicznym (dr Aneta Bąk-Pitucha z KUL) czy europejskim inicjatywom na rzecz zrównoważonego kosmosu (dr hab. Bartosz Smolik).

Podjęte zostanie także zagadnienie perspektyw współpracy amerykańsko-rosyjskiej w przestrzeni kosmicznej po wybuchu konfliktu w Ukrainie (prof. Paweł Frankowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Drugiego dnia konferencji problem militaryzacji kosmosu pojawi się również w niektórych referatach prawników. W tym kontekście ukazany zostanie problem włączenia spod regulacji międzynarodowych aktywności wojskowej, a także wykonywania misji wojskowych przez podmioty prywatne (prof. Katarzyna Malinowska z Akademii Leona Koźmińskiego).

Inne referaty będą natomiast dotyczyły działań na rzecz bezpieczeństwa ekologicznego kosmosu, a pośrednio również Ziemi (prof. Dagmara Kuźniar), produkcji kosmicznej jako czynnika w tworzeniu prawa astrogórniczego (mgr Kamil Muzyka z portalu „Prawo i Kosmos”), stosowania praw człowieka w kosmosie i sektorze kosmicznym (dr hab. Zuzanna Kulińska-Kępa z Uniwersytetu Warszawskiego). Pojawi się także referat dotyczący mitologii kosmicznej autorstwa dr hab. Barbary Rogowskiej (Uniwersytet Wrocławski).

Klamrą zamykającą dwudniowe wydarzenie będzie z kolei debata zamknięcia zatytułowana: Etyka ekspansji kosmicznej. Wezmą w niej udział dr Anna Cichecka, dr Urszula Lisowska (z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego), a także prof. Konrad Szocik (z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie), mgr Kamil Muzyka. Debatę poprowadzi dr Wojciech Ufel z stojący na czele Zespołu badań nad politycznością antropocenu. Zapowiada się żywa i interesująca dyskusja dotycząca obecności człowieka w kosmosie, tym iż idea ta ma zarówno swoich zagorzałych zwolenników jak o silnych sceptyków.

Należy zaznaczyć, iż konferencja objęta została patronatem honorowym Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Agencji Kosmicznej, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Jest też współfinansowana przez Wrocławskie Centrum Akademickie. Jej głównym organizatorem jest Mars Society Polska, poza Instytutem Politologii UWr współorganizują go również Polskie Towarzystwo Studiów Europejskich o. Wrocław oraz Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych o. Wrocław.

Na stronie internetowej konferencji uruchomiona została już rejestracja widzów. Niezależnie od tego zaproszeni są wszyscy, którzy chcieliby sobie przybliżyć poruszane w czasie konferencji zagadnienia związane z środowiskiem kosmicznym.

Źródło: Uniwersytet Wrocławski

Patronat medialny

Reklama

Komentarze

    Reklama