Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Rakieta programu REXUS wyniosła chwytak zespołu z Politechniki Wrocławskiej

Źródło zdjęcia: pwr.edu.pl
Źródło zdjęcia: pwr.edu.pl

Innowacyjny chwytak zaprojektowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej znalazł się na pokładzie rakiety REXUS, którą we wtorek 19 marca wystrzelono z kosmodromu Esrange Space Center w szwedzkiej Kirunie.

Rakieta, na której przeprowadzony został eksperyment TRACZ, wzniosła się na wysokość 82 km. Projekt zakładał sprawdzenie, czy możliwe jest wykorzystanie chwytaka typu jamming gripper w mikrograwitacji i próżni. Takie urządzenia składają się z membrany wypełnionej granulatem działającej na zasadzie manipulacji różnicą ciśnień.

Napompowany chwytak dostosowuje swój kształt do przedmiotu, który ma być podniesiony, a po wyssaniu powietrza granulat twardnieje, membrana zacieśnia się na przedmiocie, dzięki temu można go przenieść.

Przebieg eksperymentu można było śledzić dzięki kamerom zainstalowanym wewnątrz kadłuba rakiety. Po odzyskaniu rakiety, gdy opadła na ziemię, dane ze wszystkich czujników zostały przekazane młodym konstruktorom. W tym roku wystrzelone zostały aż trzy rakiety. Ze względu na olbrzymie zainteresowanie projektem w każdej z nich znalazło się po pięc różnych eksperymentów. – Choć cała kampania lotna trwała dłużej niż pierwotnie zakładano, to ostatecznie lot rakiety oraz eksperyment przebiegły perfekcyjnie – informują studenci. Pozyskane w trakcie eksperymentu informacje będą teraz skrupulatnie analizowane.

Prace nad projektem rozpoczęły się w połowie 2017 r., a zadania podjęli się studenci działający w grupie „Space is More” oraz w Kole Naukowym Robotyków KoNaR Politechniki Wrocławskiej.

Eksperyment został przeprowadzony w ramach szwedzko-niemieckiego programu Rexus/Bexus realizowanego w ramach dwustronnej umowy między niemiecką (DLR - Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt) oraz szwedzką agencją kosmiczną (SNSB - Swedish National Space Board). Szwedzka część ładunku została udostępniona studentom również z innych europejskich krajów przez współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Wsparcie techniczne zapewniają eksperci z DLR, SSC (Swedish Space Corporation), ZARM (Zentrum für angewandte Raumfahrttechnologie und Mikrogravitation) i ESA.

Warto zaznaczyć, że w marcu 2017 r. w kosmos poleciała „kosmiczna wiertarka” zbudowana przez studentów i absolwentów PWr zrzeszonych w zespole DREAM. Sprawdzali oni wówczas, jak wygląda proces wiercenia w warunkach mikrograwitacji. Członkowie grupy DREAM byli w stałym kontakcie i pomagali zespołowi TRACZ od początku trwania projektu.

Realizację projektu umożliwiło m.in. dofinansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach grantu „Najlepsi z najlepszych 2.0” oraz pomocy sponsorów.

Źródło: Politechnika Wrocławska

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!