Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Rusza kolejna edycja CanSat. Uczniowie stworzą sondy badawcze

Autor. ESERO

Europejska Agencja Kosmiczna i Biuro Edukacji ESERO Centrum Nauki Kopernik ogłosiły start konkursu CanSat 2022/2023, do którego zapraszają nauczycieli i uczniów szkół ponadpodstawowych.

Reklama

CanSat to międzynarodowy konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej. Polega na samodzielnym konstruowaniu symulatorów sond kosmicznych przez uczniów i uczennice oraz przeprowadzeniu za ich pomocą badań naukowych. Dzięki temu młodzież ma szansę zaangażować się w autorski projekt naukowy i inżynierski, już na etapie edukacji szkolnej.

Reklama

Do konkursu zgłaszane są zespoły uczniowskie przez swojego opiekuna, co jest realizowane poprzez wypełnienie formularza. Jeden opiekun może zgłosić maksymalnie jeden zespół uczniowski, a jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego zespołu. Każda drużyna może złożyć tylko jedno zgłoszenie. Nie ma limitu zespołów, pochodzących z jednej szkoły.

Czytaj też

Zespół uczniowski powinien składać się z od 4 do 6 osób w wieku 14-19 lat. Członkowie i członkinie powinni być uczniami szkoły ponadpodstawowej.

Reklama

Centrum Nauki Kopernik informuje, że rekrutacja potrwa do 23 września 2022. Do konkursu zostaną zakwalifikowane zespoły, których formularz zostanie wypełniony poprawnie i w terminie. W nim należy określić wstępny plan na misję CanSata oraz zainteresowania badawcze zespołu.

Konkurs CanSat składa się z kilku etapów:

  • Rejestracja – wypełnienie przez opiekuna formularza zgłoszeniowego. Formularz pojawi się na tej stronie 01.09.2022, rejestracja będzie otwarta do 23.09.2022,
  • Informacja o zakwalifikowanych zespołach – 27.09.2022,
  • Szkolenie wprowadzające online dla zakwalifikowanych zespołów (w dniach 29-30.09.2022),
  • Raport I – projekt misji (październik 2022). Instrukcja do tworzenia raportów znajduje się w niniejszym linku ,
  • Informacja o zespołach zakwalifikowanych do kolejnego etapu konkursu – październik 2022 (na podstawie Raportu I),
  • Warsztaty techniczne dla zakwalifikowanych zespołów (listopad 2022),
  • Raport II – prototypowanie i budowanie CanSatów (styczeń 2023, dokładna data zostanie przekazana uczestnikom Konkursu).
  • Raport III – raport końcowy i dokumentacja potwierdzająca budowę CanSata (marzec 2023, dokładna data zostanie przekazana uczestnikom konkursu),
  • Informacja o zespołach zakwalifikowanych do finałów CanSat 2023,
  • Kampania Startowa – lot i zrzuty CanSatów (marzec/kwiecień 2023),
  • Finał Konkursu CanSat Online – prezentacje wyników badań i wyłonienie zwycięzców (kwiecień 2023).

Czytaj też

CanSat to sonda badawcza mieszcząca się w pojemniku wielkości puszki po napoju. Jego zadaniem jest przeprowadzenie badań i eksperymentów podczas lotu rakietą i w trakcie opadania na spadochronie. Uczniowie i uczennice stają przed wyzwaniem umieszczenia w CanSacie wszystkich podstawowych systemów składających się na satelitę – zasilania, modułu komunikacji oraz komputera pokładowego.

Dzięki projektowi CanSat uczestniczące zespoły doświadczają wszystkich faz profesjonalnego projektu kosmicznego od wyboru celów misji, finansowania, promocji, zaprojektowanie CanSata, integracji komponentów, testowania systemu, raportowania, przygotowania do startu po analizę uzyskanych danych naukowych.

Ocenie jury podlegają raportowane postępy prac, praca zespołów podczas kampanii startowej oraz prezentacje finałowe.

Szczegółowe zasady konkursu CanSat określa Regulamin Konkursu CanSat 2022/2023. Dodatkowe informacje są zawarte na stronie konkursu .

Czytaj też

Źródło: Centrum Nauki Kopernik

Reklama

Komentarze

    Reklama