NAUKA I EDUKACJA
Ruszają konsultacje polskich eksperymentów na ISS
Do końca lipca br. firmy i podmioty naukowe mogą składać do Polskiej Agencji Kosmicznej propozycje koncepcji eksperymentów do przeprowadzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Ich celem powinna być weryfikacja technologii w warunkach kosmicznych i prowadzenie badań. Wybrane propozycje poddane zostaną konsultacjom, a najlepsze z nich mają szanse zostać zrealizowane podczas misji na ISS
Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) poinformowała o możliwości składania propozycji koncepcji eksperymentów do przeprowadzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zgłoszenie jest skierowane do firm i podmiotów naukowych, które mają dzięki temu szanse zweryfikować swoje technologie w realnych warunkach kosmicznych na orbitującej placówce.
#POLSA zaprasza firmy i podmioty naukowe do składania koncepcji eksperymentów do przeprowadzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) 🛰️ Na zgłoszenia czekamy do 31 lipca br. ✨
— Polska Agencja Kosmiczna (@POLSA_GOV_PL) July 14, 2023
❗️Więcej: https://t.co/msXOd5NhKE#ISS #MiędzynarodowaStacjaKosmiczna #kosmos #misja pic.twitter.com/m311Ryhzx8
Przypomnijmy, że ISS, jako wielkie laboratorium umieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej (ang. Low Earth Orbit, LEO) pozwala na badanie wpływu mikrograwitacji na struktury biologiczne i techniczne w wielu różnych dziedzinach, m.in. astrobiologii, astronomii, naukach fizycznych, materiałoznawstwie, pogodzie kosmicznej, meteorologii i badaniach na ludziach, w tym medycynie kosmicznej i naukach przyrodniczych.
Czytaj też
Propozycje – w formie formularza zgłoszeniowego – należy przesyłać do Polskiej Agencji Kosmicznej do 31 lipca br. na adres
Jak opisuje Polska Agencja Kosmiczna w swoim komunikacie, zaproszenie do konsultacji to bezpośrednie następstwo ogłoszonej przez POLSA 3 lipca br. informacji o rozmowach z ESA na temat polskiej misji na ISS.
Przed polskimi podmiotami sektora kosmicznego otwiera się nowa perspektywa, o której jeszcze kilka lat temu mogliśmy jedynie pomarzyć. Badania i eksperymenty w warunkach, jakie panują na ISS, to zaproszenie do wejścia na wyższy poziom technologiczny, naukowy, biznesowy. To jest nasz czas i cały sektor kosmiczny wraz z POLSA musi zrobić wszystko, aby maksymalnie dobrze go wykorzystać.
zauważa prof. Grzegorz Wrochna, prezes POLSA
Swoją szansę w zakresie projektowania eksperymentów przeznaczonych na ISS będą mieli także studenci i doktoranci polskich uczelni – w ramach konkursu „Direction Space", którego POLSA została partnerem. Organizatorzy konkursu – Fundacja Empiria i Wiedza oraz Fundacja New Space – zapraszają do uczestnictwa studentów różnych kierunków, nie tylko tzw. ścisłych i technicznych najczęściej kojarzonych z kosmosem. Wybrane zespoły uzyskają wsparcie polskich i zagranicznych ekspertów, a zwycięzcy odwiedzą siedziby partnerów konkursu (CERN i ESA) oraz zyskają możliwość zaprojektowania eksperymentów na ISS. Konkurs został ogłoszony na początku czerwca, a otwarcie naboru zaplanowane jest na 16 września br. Szczegóły konkursu.
Czytaj też
Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest agencją wykonawczą MRiT, powołaną w 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez realizację priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej. POLSA współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. Odpowiada za promocję polskiego sektora kosmicznego w kraju i za granicą.
Źródło Polska Agencja Kosmiczna